Ιταλία – Βέλγιο 2-1: Πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής της αναμέτρησης ο Μπεράρντι!

Την μεγάλη νίκη της Ιταλίας φρόντισε να εκθειάσει με τις δηλώσεις του ο Ρομπέρτο Μαντσίνι, με τον Ντομένικο Μπεράρντι να αναδεικνύεται λίγα λεπτά μετά ο πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής της αναμέτρησης, «κλειδώνοντας» και την επικράτηση με το εύστοχο πέναλτι του!

Ιδιαίτερα σημαντική ήταν η συμβολή του Ντομένικο Μπεράρντι στην μεγάλη επικράτηση της Ιταλίας απέναντι στο Βέλγιο (2-1), με τον Ιταλό ποδοσφαιριστή της Σασουόλο να μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι του 63ου λεπτού, «κλειδώνοντας» επί της ουσίας την 3η θέση για την «Σκουάντρα Ατζούρα» στο Nations League.

Αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του ματς από τον Λορέντσο Ινσίνιε, ενώ με αφορμή την εξαιρετική εμφάνισή του και την ανάδειξή του ως τον καλύτερο ποδοσφαιριστή του ματς, ο παρατηρητής της ΟΥΕΦΑ, Τζιοβάνι Φαν Μπρόνκχορστ, δήλωσε:

«Ήταν εξαιρετικός. Δημιουργούσε συνεχώς χώρο για τον Ντι Λορέντσο και ήταν και ο ίδιος επικίνδυνος. Η εργατικότητα του ήταν πολύ καλή, ενώ αμυντικά συνείσφερε σημαντικά επίσης»!