Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: Νίκη με ανατροπή για Σκωτία, «καταιγιστική» η Δανία με τεσσάρα απέναντι στους Μολδαβούς! (video)

H Σκωτία άνοιξε τα παιχνίδια του 6ου ομίλου με ανατροπή απέναντι στο Ισραήλ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Δανία εδραίωση την πρωτιά της με εύκολη επικράτηση επί της Μολδαβίας, ενώ η Αυστρία πέρασε νικηφόρα από τα Νησιά Φερόε.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία για τον 6ο όμιλο, η Σκωτία επικράτησε του Ισραήλ με 3-2 κάνοντας την ανατροπή στις καθυστερήσεις με γκολ του ΜακΤόμινεϊ στο 90’+4’. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο παιχνίδι με απευθείας φάουλ του Ζαχάβι που βρήκε δίχτυα στο 5ο λεπτό. Στο 30’ η Σκωτία έφτασε στο 1-1 μετά από συνεργασία των Ρόμπερτσον και ΜακΓκίν, με τον τελευταίο να σκοράρει.

Δύο λεπτά αργότερα (32’), ο Νταμπούρ σκόραρε για να δώσει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (2-1), ενώ στο 44΄ο Ντάικς έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου, αφού αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Τελικά, η ανατροπή ξεκίνησε από τα δικά του πόδια, όταν στο 57’ έγραψε το 2-2, με τον ΜακΤόμινεϊ να δίνει τη «χαριστική βολή» στο 90’+4’ (3-2).

Λίγο αργότερα, η Δανία πέρασε αρκετά εύκολα το «εμπόδιο» της Μολδαβία. Στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε 4 γκολ και πήρε ένα προβάδισμα το οποίο κλήθηκε να υπερασπιστεί μέχρι το τέλος. Το σκορ άνοιξε ο Όλσεν στο 23ο λεπτό, με τον Κιάερ να κάνει το 2-0 (34’) μετά από επεισοδιακή, αλλά εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. O τερματοφύλακας των Μολδαβών, νικήθηκε για ακόμη μία φορά στο 39ο λεπτό από την προσπάθεια του Νόργκααρντ για να ακολουθήσει ο Μέλε που διαμόρφωσε το 4-0 στο 44ο λεπτό.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Αυστρία νίκησε τα Νησιά Φερόε με 2-0 και θα αντιμετωπίσει τη Δανία την Τρίτη (12/10) με καλή ψυχολογία.  Στο 26ο λεπτό, ο Κόνραντ Λάιμερ άνοιξε το σκορ (1-0) μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, την οποία και ολοκλήρωσε στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία. Λίγο μετά την ανάπαυλα και συγκεκριμένα στο 48’  Ζάμπιτσερ διπλασίασε τα τέρματα της Αυστρίας. Ο άσος της Μπάγερν Μονάχου έγραψε το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Σκωτία – Ισραήλ  3-2 (30’ ΜακΓκίν, 57’ Ντάικς, 90’+4’ ΜακΤόμινεϊ – 5’ Ζαχάβι, 32’ Νταμπούρ)

Μολδαβία – Δανία  0-4 (23’ Όλσεν, 34’ Κιάερ, 39’ Νόργκααρντ, 44’ Μέλε)

Νησιά Φερόε – Αυστρία  0-2 (26’ Λάιμερ, 48’ Ζάμπιτσερ)