Γερμανία – Ρουμανία 2-1: Ίδρωσαν αλλά κέρδισαν τα «πάντσερ» (video)

Παρόλο που η Γερμανία είδε τους Ρουμάνους να έχουν το προβάδισμα για 52 λεπτά, κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με άρωμα… Μπάγερν Μονάχου και να κερδίσει με 2-1.

Η Γερμανία μπήκε δυναμικά στο ματς, όμως η Ρουμανία βρήκε τρόπο να τα… φρενάρει. Οι φιλοξενούμενοι, μόλις στο 9ο λεπτό, ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση με τον Ιάνις Χάτζι κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ.

Συγκεκριμένα, ο Ρουμάνος εξτρέμ πάτησε περιοχή, έκανε απίστευτη «ποδιά» στον Ρίντιγκερ και με άψογο πλασέ, έκανε το 1-0. Οι Γερμανοί προσπάθησαν να βρουν τον δρόμο προς την ισοφάριση, όμως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γερμανία μπήκε αποφασισμένη να κάνει την ανατροπή. Ο Σέρζ Γκνάμπρι ήταν εκείνος που έκανε την αρχή, στο 52ο λεπτό. Ο Μάρκο Ρόις την έστρωσε στον άσο της Μπάγερν Μονάχου, ο οποίος με δυνατό σουτ ισοφάρισε για τα «πάντσερ».

Την ολική ανατροπή, ολοκλήρωσε ο συμπαίκτης του Γκνάμπρι στην Μπάγερν, Τόμας Μίλερ. Ο έμπειρος επιθετικός βρέθηκε θέση βολής έπειτα από ασίστ του Λέον Γκορέτσκα και με πλασέ έκανε το 2-1 στο 81ο λεπτό.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με τα «πάντσερ» να μένουν στην κορυφή της βαθμολογίας και η Ρουμανία να χάνει έδαφος για την 2η θέση.