Προκριματικά Νότιας Αμερικής: Με ανατροπή το… 9/9 η Βραζιλία – Στραβοπάτημα για την Αργεντινή (video)

Βασίλισσα στην κορυφή παρέμεινε η Βραζιλία με ένα ανατρεπτικό σερί 9/9, ενώ η Αργεντινή δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Παραγουάης.

Η δράση στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη Νότια Αμερική επέστρεψε και όπως ήταν αναμενόμενο, το θέαμα που προσέφεραν οι ομάδες στην 11η αγωνιστική δεν απογοήτευσε καθόλου!

Η Βραζιλία βρίσκεται ήδη στον δρόμο προς το Κατάρ, καθώς απέχει μόλις μία νίκη από την πρόκριση στο Mundial 2022. Η «σελεσάο» επικράτησε 3-1 της Βενεζουέλα σ’ ένα δύσκολο ματς και με τους αντιπάλους να προηγούνται στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του Ραμίρες από το ύψος του πέναλτι.

Εξήντα λεπτά αργότερα (71’) ο Μαρκίνιος ήταν αυτός που κατάφερε να ισοφαρίσει με νέα κεφαλιά, ενώ με πέναλτι του Μπαρμπόσα στο 85’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Άντονι με πλασέ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90’+5) και έστειλε την Βραζιλία στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (27 βαθμ.), έχοντας κάνει ένα συναρπαστικό 9/9!

Παράλληλα, Αργεντινή και Παραγουάη «κόλλησαν» στο 0-0. Αν και ο Μέσι και η παρέα του ήταν εμφανώς πιο επικίνδυνοι, πατώντας περισσότερες φορές στην αντίπαλη περιοχή, όμως η υπεροχή τους ήταν εν τέλει ανούσια.

Με το αποτέλεσμα η «αλμπισελέστε» παρέμεινε σταθερή στη δεύτερη θέση του πίνακα με 19 πόντους – την ίδια στιγμή η Παραγουάη βρίσκεται εκτός πεντάδας με 12. Φυσικά τόσο αυτή όσο και η Αργεντινή, «στιγματίστηκαν» την περασμένη αγωνιστική λόγω της μεταξύ τους αναμέτρησης η οποία διεκόπη 5 λεπτά μετά την έναρξή της εξ αιτίας των παικτών που δεν είχαν άδεια από τις ομάδες τους και με την αστυνομία να εισβάλλει στον αγωνιστικό χώρο.

Την ίδια στιγμή το Εκουαδόρ πήρε μια πανηγυρική νίκη επί της Βολιβίας με 3-0, σ’ ένα ματς με σφραγίδα του Βαλένσια! Το τρίποντο είχε ουσιαστικά «κλειδώσει» από το πρώτο εικοσάλεπτο του ματς, με τον Εστράδα να ανοίγει το σκορ στο 14ο λεπτό.

Στη συνέχεια ο επιθετικός της Φενέρμπαχτσε πήρε τη σκυτάλη και βρίσκοντας δύο τέρματα στη διάρκεια δύο λεπτών, χάρισε στην ομάδα του τη νίκη που την έστειλε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ουρουγουάη και Κολομβία δεν… εντυπωσίασαν. Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης όμως αυτό τελικά δεν τους έδωσε τη δυνατότητα να πάρουν το τρίποντο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο «μηδέν».

Τέλος, το Περού κατάφερε με σχετική ευκολία να πάρει τη νίκη από τη Χιλή με 2-0. Σκόρερ για τους Περουβιανούς χρίστηκαν οι Κουέβα και Πένα, στο 36’ και 64’ αντίστοιχα, φέρνοντας την ομάδα στην 7η θέση.

Υπενθυμίζεται πως οι πρώτες τέσσερις ομάδες εξασφαλίζουν την παρουσία τους στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ η ομάδα που θα καταταγεί στην πέμπτη θέση θα δώσει αγώνα μπαράζ με μία από τη ζώνη της Ωκεανίας.