PREMIER LEAGUE: Ασταμάτητη η Μπρέντφορντ με «διπλό» στο 95’ απέναντι στην Γουέστ Χαμ – επέστρεψε στις νίκες η Τότεναμ! (video)

Την πρώτη της νίκη μετά από έναν μήνα στην Premier League πανηγύρισε η Τότεναμ απέναντι στην Άστον Βίλα, με τον Λούκας Μόουρα να αποδεικνύεται ο ψυχραιμότερος όλων και να πετυχαίνει το 2-1 στο 70'! Την ίδια ώρα, η εκπληκτική Μπρέντφορντ «χάλασε την γιορτή» της Γουέστ Χαμ και συνεχίζει να εντυπωσιάζει, επικρατώντας με 2-1 στο Λονδίνο, ενώ η Λέστερ "αυτοκτόνησε" απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, και ισοφαρίστηκε σε 2-2, παρόλο που προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο!

Σημαντικά ήταν τα γεγονότα που έλαβαν χώρα στα εναπομείναντα ματς της Premier League, λίγη ώρα πριν από την έναρξη του πολύ μεγάλου παιχνιδιού της 7ης αγωνιστικής ανάμεσα στην Λίβερπουλ και την Μάντσεστερ Σίτι.

Αναλυτικότερα, η Τότεναμ, η οποία μετά τις τρεις νίκες στο ξεκίνημα, είχε κάνει τρεις συνεχόμενες ήττες, κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, απέναντι στην Άστον Βίλα, χάρη στο γκολ του Χόιμπιεργκ στο 27ο λεπτό και αυτό του Λούκας Μόουρα, που διαδέχθηκε την ισοφάριση του Γούοτκινς στο 68ο λεπτό!

Συνέβαλλε σημαντικά στην επικράτησή της ο Σον με την ασίστ του, ενώ ο αρχηγός της ομάδας Χάρι Κέιν, δεν έχει καταφέρει ακόμη να φτάσει στις 10 τελικές προσπάθειες εντός ή εκτός στόχου σε έξι ενενηντάλεπτα! Δεν σκόραρε και πάλι, αλλά οι «σπερς» αποδείχθηκαν πιο ουσιαστικοί από ό,τι συνήθιζαν τον τελευταίο μήνα, και πήραν το πολυπόθητο τρίποντο πριν από την διακοπή της Premier League, για τα ματς των Εθνικών ομάδων.

Την ίδια ώρα, την εντυπωσιακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται, επιβεβαίωσε για ακόμη μία εβδομάδα η Μπρέντφορντ, η οποία φτάνει και στην δεύτερη διακοπή του πρωταθλήματος, με μόλις μία ήττα από την Μπράιτον στις «αποσκευές» της.

Μετέβη στο Λονδίνο, αντιμετώπισε την Γουέστ Χαμ, η οποία μερικές ημέρες πριν πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Europa League, αλλά δεν φοβήθηκε! Πήρε το προβάδισμα με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα και πανηγύρισε ένα «ιστορικό» τρίποντο στο 95ο λεπτό, με σκόρερ τον Ουισά!

Τέλος, την καλύτερή της εμφάνιση στην τρέχουσα σεζόν πραγματοποίησε η Λέστερ κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας του Πατρίκ Βιεϊρά για… ένα ημίχρονο. Οι «αλεπούδες» βρήκαν δύο γκολ σε έξι λεπτά, είδαν τον Κελέσι Ιεανάτσο να βρίσκει δίχτυα στα γενέθλιά του, ενώ ο συνήθης «ύποπτος» Τζέιμι Βάρντι διπλασίασε το προβάδισμα για την ομάδα του, και επιβεβαίωσε πως όταν αγωνίζεται με το Νιγηριανό, πάντα είναι παραγωγικός!

Παρόλα αυτά, ούτε αυτό ήταν αρκετό… «Προδόθηκε» για 7η σερί αναμέτρηση από την κακή ανασταλτική της λειτουργία και δέχθηκε δύο γκολ από την μαχητική Κρίσταλ Πάλας σε λιγότερο από 15 λεπτά! Ο 19άχρονος Ολίσε σκόραρε το πρώτο του γκολ στην Premier League, και εν τέλει είδε την ομάδα του να αποσπά την ισοπαλία, χάρη στο γκολ του Σλουπ στο 72ο λεπτό!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο 02/10

Μάντεστερ Γιουνάιτεντ - Έβερτον 1-1 (43' Μαρσιάλ - 65' Τάουνσεντ)
Γουλβς - Νιούκαστλ 2-1 (20' 58' Τσαν - 41' Χέντρικ)
Λιντς - Γουότφορντ 1-0 (18' Γιορέντε)
Μπέρνλι - Νόριτς 0-0
Τσέλσι - Σαουθάμπτον 3-1 (9' Τσαλόμπα, 84' Βέρνερ, 89' Τσίλγουελ - 60' Γουόρντ Πράους)
Μπράιτον - Άρσεναλ 0-0