PREMIER LEAGUE: Επέστρεψε στις νίκες η Τσέλσι - πήρε τον πρώτο της βαθμό η Νόριτς! (video)

Μία πολύ σημαντική νίκη, πριν από την διακοπή της Premier League για τις εθνικές ομάδες, πανηγύρισε η Τσέλσι απέναντι στην Σαουθάμπτον με 2-1, με τον Τόμας Τούχελ να μην φτάνει για πρώτη φορά σε τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα, στα 51 του ματς στον πάγκο των «μπλε». Την ίδια ώρα, η Λιντς πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στην Γουότφορντ με 1-0, η Γουλβς επικράτησε για πρώτη φορά στο Μολινό, και η Νόριτς με τον Δημήτρη Γιαννούλη βασικό, διέκοψε το αρνητικό σερί των 16 συνεχόμενων ηττών!

Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα αποδείχθηκε η 7η αγωνιστική της Premier League στο ξεκίνημά της, με τον Τόμας Τούχελ να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα, και τις Νόριτς, Γουλβς και Λιντς, να πανηγυρίζουν για διαφορετικούς λόγους, τις δικές τους «πρωτιές».

Αναλυτικότερα, η Τσέλσι στο Στάμφορντ Μπριτζ, αν και δυσκολεύτηκε για μία ώρα αγώνα απέναντι στην Σαουθάμπτον, μετά την ισοφάριση στο γκολ του Τσαλόμπα από το πέναλτι του Γουόρντ Πράους, ευνοήθηκε από την αποβολή του αρχηγού των «Αγίων» και πήρε μία άνετη επικράτηση με 3-1, μετά από δύο διαδοχικές ήττες με το ίδιο σκορ.

Βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στην σεζόν ο Τίμο Βέρνερ στο 82ο λεπτό, «κλείδωσε» την ήρεμη… ξεκούραση της Τσέλσι ο Μπεν Τσίλγουελ με ωραίο γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Την ίδια ώρα, η Νόριτς, με τον Δημήτρη Γιαννούλη στην βασική της ενδεκάδα, και τον Χρήστο Τζόλη στον πάγκο, διέκοψε ένα ιστορικό, αρνητικό σερί 16 διαδοχικών ηττών, και απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας, από την Μπέρνλι στο Τερφ Μουρ.

Η «λευκή» ισοπαλία σηματοδότησε τον πρώτο βαθμό στην επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία, ενώ για το σύνολο του Σον Ντάις το αποτέλεσμα χαρακτηρίζεται αρνητικό!

Τέλος, σημαντικά αποτελέσματα κατόρθωσαν να φέρουν εις πέρας η Γουλβς και η Λιντς. Η μεν πρώτη, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Μολινό, και την δεύτερη διαδοχική στην σεζόν απέναντι στη Νιούκαστλ, για πρώτη φορά μετά το μακρινό 2003, με 2-1, χάρη σε δύο γκολ του Τσανγκ!

Κάτι ανάλογο κατόρθωσε και το σύνολο του Μαρσέλο Μπιέλσα απέναντι στην Γουότφορντ, με την Λιντς να βάζει φρένο στο αρνητικό ξεκίνημα που την γυρνούσε στο… 1935, και διατήρησε το προβάδισμα που της έδωσε ο Γιορέντε στο 18ο λεπτό, μέχρι τέλους!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο 02/10

Μάντεστερ Γιουνάιτεντ - Έβερτον 1-1 (43' Μαρσιάλ - 65' Τάουνσεντ)
Γουλβς - Νιούκαστλ 2-1 (20' 58' Τσαν - 41' Χέντρικ)
Λιντς - Γουότφορντ 1-0 (18' Γιορέντε)
Μπέρνλι - Νόριτς 0-0
Τσέλσι - Σαουθάμπτον 3-1 (9' Τσαλόμπα, 84' Βέρνερ, 89' Τσίλγουελ - 60' Γουόρντ Πράους)
Μπράιτον - Άρσεναλ (19:30)