PREMIER LEAGUE: Με σπασμένα φρένα η Γουέστ Χαμ – έδωσε την ισοπαλία στην Λέστερ με γκολ και… αυτογκόλ ο Βάρντι! (video)

Μπορεί η Λέστερ να φάνταζε ισχυρό φαβορί απέναντι στην Μπέρνλι, όμως εν τέλει μόνο κερδισμένη δεν μπόρεσε να βγει από την εν λόγω αναμέτρηση. Ο Βάρντι σκόραρε δις για την ομάδα του, και μία φορά σε… λάθος εστία, και πιθανώς το 2-2, αφήνει περισσότερο δυσαρεστημένους τους φιλοξενούμενους. Την ίδια ώρα η Γουέστ Χαμ κέρδισε με ανατροπή την Λιντς (1-2), που πραγματοποιεί ένα ιστορικά κακό ξεκίνημα, ενώ η Έβερτον επέστρεψε στις νίκες απέναντι στη Νόριτς των Τζόλη και Γιαννούλη που δεν αγωνίστηκαν (2-0).

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έδωσαν στην 6η αγωνιστική της Premier League οι τέσσερις αναμετρήσεις του Σαββάτου (25/09), οι οποίες διαδέχθηκαν την πρώτη ήττα της Τσέλσι στην τρέχουσα σεζόν, από την Μάντσεστερ Σίτι στο Στάμφορντ Μπριτζ με 1-0, αλλά και την απρόσμενη ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την Άστον Βίλα στο Όλντ Τράφορντ με το ίδιο σκορ, έπειτα από 19 χρόνια.

Ανεπηρέαστη παρά ταύτα από τα αποτελέσματα των δύο ομάδων του Μάντσεστερ παρέμεινε η Έβερτον στο Γκούντισον Παρκ. Το σύνολο του Ράφα Μπενίτεθ φιλοξένησε τη Νόριτς των Δημήτρη Γιαννούλη και Χρήστου Τζόλη, με κανέναν από τους δύο να μην παραβρίσκεται στην βασική ενδεκάδα, και επικράτησε με 2-0, χάρη στα γκολ των Τάουνσεντ (7η συμμετοχή σε γκολ σε επτά παιχνίδια), και Ντουκουρέ, που σε έξι ματς ισοφάρισε τα γκολ που σκόραρε πέρυσι σε 2452 αγωνιστικά λεπτά!

Με την ήττα της αυτή, η ομάδα του Ντάνιελ Φάρκε έφτασε τα 16 συνεχόμενα ματς δίχως νίκη, έχοντας 100% ήττες σε όλα της τα ενενηντάλεπτα, φέρνοντας στη μνήμη το τραγικό ξεκίνημα της Ντέρμπι πριν από 17 χρόνια, που υποβιβάστηκε με 11 βαθμούς!

Την ίδια ώρα, ενδιαφέρον ματς διεξήχθη ανάμεσα στη Λιντς και την Γουέστ Χαμ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία απίστευτη νίκη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, χάρη σε ακόμη ένα γκολ του Μάικλ Αντόνιο στο 95ο λεπτό!

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 19ο λεπτό με τον Ραφίνια, αλλά ένα αυτογκόλ του Φίρπο και ένα buzzer beater του θηριώδη επιθετικού των «σφυριών», έστειλαν την Γουέστ Χαμ στην 7η θέση, και τη Λιντς να αναζητά τον λόγο που πραγματοποιεί το χειρότερο ξεκίνημα της σύγχρονης ιστορίας της, με κάτι ανάλογο να μην έχει λάβει χώρα από το 1935-36.

Ανάλογη ήταν η κατάληξη της αναμέτρησης και της γηπεδούχου Λέστερ απέναντι στην Μπέρνλι, στο Κινγκ Πάουερ. Αναλυτικότερα, η Λέστερ δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει το τρίποντο απέναντι στην Μπέρνλι,  με το σύνολο του Σον Ντάις να αισθάνεται πιθανώς αδικημένο από τον έναν βαθμό.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Τζέιμι Βάρντι, ο οποίος αποτελεί και επίσημα τον πρώτο ποδοσφαιριστή στην ιστορία της Λέστερ που πετυχαίνει γκολ και αυτογκόλ στην Premier League! Αρχικά, σκόραρε σε… λάθος εστία στο 12’, διόρθωσε το... λάθος στο 37ο λεπτό, και εν συνεχεία ξανασκόραρε στο δεύτερο μέρος, για να ισοφαρίσει το πρώτο γκολ του Κορνέ με την φανέλα της Μπέρνλι!

Εντυπωσιακό είναι μάλιστα το γεγονός, πως η Μπέρνλι μέχρι και το «παρθενικό γκολ» της ακριβότερης μεταγραφής της ιστορίας της, είχε βρει δίχτυα μόνο από στημένες φάσεις!

Τέλος, η Νιούκαστλ, αν και βρίσκεται σε καλύτερη μοίρα, δεν κατόρθωσε να κεφαλαιοποιήσει για ακόμη μία φορά την υπεροχή της, και να φτάσει στους τρεις βαθμούς! Προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με τον Λόνγκσταφ, αλλά και πάλι ισοφαρίστηκε, αυτή την φορά από την Γουότφορντ σε 1-1, με το τρίτο γκολ του Σαρ στην σεζόν. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Κινγκ, αλλά ο VAR διέκοψε τους πανηγυρισμούς, με το τελικό 1-1 να μην αφήνει ικανοποιημένες αμφότερες.