BUNDESLIGA: Νέα αποτυχία για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης - η Λειψία "ξύπνησε" και διέσυρε τη Χέρτα (video)

BUNDESLIGA: Νέα αποτυχία για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης - η Λειψία
Η 6η αγωνιστική της Bundesliga απέφερε το 6ο σερί ματς της Άιντραχτ μακριά από τη νίκη. Συνεχίστηκε το αρνητικό ξεκίνημα για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League και κόντρα στην Κολωνία (1-1), μετρώντας πλέον 5 σερί ισοπαλίες με σκορ 1-1 σε επίσημους αγώνες. Τοίχος βρήκε στο Σίνσχαϊμ από τη Χόφενχαϊμ η Βόλφσμπουργκ (1-3), ενώ η Λειψία ξέσπασε απέναντι στη Χέρτα Βερολίνου (6-0).

Άιντραχτ Φρ. - Κολωνία 1-1 (45’+6’ Μπορέ - 14’ Σκίρι)

Νέα γκέλα για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League. Η Κολωνία πήρε αποτέλεσμα μέσα στη Φρανκφούρτη (1-1) και οι «Αετοί» παρέμειναν και στο 6ο σερί ματς στην Bundesliga μακριά από τη νίκη, ενώ συνέχισαν και το σερί των 5 συνεχόμενων ισοπαλιών σε Γερμανία και Ευρώπη.

Δίκαια πράγματα στο “Deutsche Bank Park”. Η φορμαρισμένη Κολωνία προηγήθηκε με την προβολή του Σκίρι (14’). Ο Μοντέστ ήταν κοντά στο 2-0 (20’). Μέχρι το 21’ η Κολωνία είχε 6 τελικές προσπάθειες και η Άιντραχτ καμία! Αξιόλογη φάση για τους γηπεδούχους με τον Λάμερς (36’). Από το πουθενά ήρθε το 1-1 με τον Ράφαελ Μπορέ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων! Πρώτο γκολ για τον Κολομβιανό στην κατηγορία.

Ο Κόστιτς (46’) και ο Κάιντς (54’ ακυρωθέν γκολ για την Κολωνία) πρόσφεραν ένα ιδιαίτερο αλατοπίπερο στο δεύτερο ημίχρονο. Η Φρανκφούρτη ήταν μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, γκολ, ωστόσο, δεν πέτυχε για να πάρει την πρώτη φετινή νίκη της. Οι Καμάντα και Λίντστρεμ έδωσαν άλλον αέρα μετά το 62’ στο κέντρο των «Αετών», αλλά τίποτα παραπάνω. Παραμένει το πρόβλημα στο γκολ για τους γηπεδούχους.

Η 11άδα της Άιντραχτ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ - Τσάντλερ, Εν’ Ντικά, Χίντερεγκερ, Ντουρμ (11’ λ. τρ. Ντα Κόστα) - Σο (85’ Ιλσάνκερ), Γιάκιτς - Μπορέ, Χάουγκε (62’ Λίντστρεμ), Κόστιτς - Λάμερς (62’ Καμάντα)

* Πρώτη φετινή εμφάνιση σε επίσημο ματς του Τσάντλερ
* Ο Χάουγκε ξεκίνησε αντί του Καμάντα και ο Τσάντλερ αντί του Ντα Κόστα

Χόφενχαϊμ - Βόλφσμπουργκ 3-1 (45’+2’ Κράμαριτς, 74’ Μπάουμγκαρτνερ, 81’ Καντεράμπεκ - 25’ Μπακού)

Πρώτη φετινή ήττα για τη Βόλφσμπουργκ στο Σίνσχαϊμ, με τη Χόφενχαϊμ να επικρατεί με σκορ 3-1. Η μέχρι πρότινος αήττητη Βόλφσμπουργκ έθεσε από νωρίς τις βάσεις για τρίποντο με το γκολ του Μπακού (25’). Ο διεθνής μπακ σκοράρει τα 5 από τα 6 τελευταία γκολ του, εκτός έδρας.
Αν και ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος η φιλοξενούμενη ομάδα, ο Κράμαριτς βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (1-1). Ισορροπημένο ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Αμφότερες μπορούσαν να σκοράρουν και η τυχερή τελικά ήταν η Χόφενχαϊμ, με το 2-1 του Μπάουμγκαρτνερ στο 74’ και ακόμα περισσότερο με το 3-1 του Καντεράμπεκ (81’) να της χαρίζει την δεύτερη φετινή νίκη.

* Δεύτερος σε συμμετοχές με τη Βόλφσμπουργκ ο Μαξιμίλιαν Άρνολντ με 257.

Λειψία - Χέρτα 6-0 (16’, 70’ Εν’ Κουνκού, 23’ Πόουλσεν, 45’+3’ Μουκιέλε, 60’ Φόρσμπεργκ, 77’ Χαϊνταρά)

Εκρηκτική η Λειψία, θυμήθηκε τον καλό εαυτό της και διέσυρε με 5-0 τη Χέρτα Βερολίνου, για να πετύχει τη δεύτερη φετινή νίκη της. Μόλις στο 23’ διαμορφώθηκε το 2-0 ως σκορ, με τους Εν’ Κουνκού (16’) και Πόουλσεν (23’). Ο Δανός μάλιστα σκόραρε μετά από 11 άγονα παιχνίδια. Ακυρώθηκε γκολ του Κλόστερμαν στο 36’ ως οφσάιντ. Το 3-0 ο Μουκιέλε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο 45λεπτο, με τους Φόρσμπεργκ (60’), Εν’ Κουνκού (70’) και Χαϊνταρά (77’) να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ.

Λεβερκούζεν - Μάιντς 1-0 (62’ Βιρτς)

Υψηλές πτήσεις για τη Λεβερκούζεν μετά το νικηφόρο 1-0 κόντρα στη Μάιντς. Η Μάιντς, που έκανε το καλύτερο ξεκίνημα των τελευταίων ετών, είχε την αρχική πρωτοβουλία με Ονισίβο (14’) και Μπούρκαρντ (23’). Η Λεβερκούζεν στο επόμενο λεπτό σκόραρε με τον Σικ, αλλά άμεσα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με το δίκαιο 0-0 να συντροφεύει τις δύο ομάδες.

Άλλη ομάδα η Μπάγερ στο δεύτερο ημίχρονο και σκόρερ τον Βιρτς στο 62’. Γίνεται έτσι ο νεότερος παίκτης στην ιστορία της Bundesliga, που φτάνει τα 10 γκολ στην κατηγορία. Ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Αντλί (65’). Είχε τη δυνατότητα να σκοράρει περισσότερα γκολ η γηπεδούχος ομάδα, που με το συγκεκριμένο τρίποντο πέρασε πάνω από τη Βόλφσμπουργκ στη βαθμολογία.

* Στην αποστολή της Αρμίνια ήταν ο Πάνος Ρέτσος.

10 - Aged 18 years and 145 days, Leverkusen’s Florian #Wirtz is the youngest player to reach 10 Bundesliga goals. Previously, the record was held by Lukas Podolski (18y 353d). Genius. #B04M05 pic.twitter.com/9ns4bMOiPx

Ουνιόν Βερολίνου - Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-0 (88’ Μπέρενς)

Αναμενόμενα σκληρή η μάχη ανάμεσα στην Ουνιόν Βερολίνου και την Αρμίνια Μπίλεφελντ, η οποία εν τέλει κρίθηκε στο τέλος (1-0). «Χρυσός» σκόρερ για τους Βερολινέζους ο Μπέρενς (88’). Δυνατή κόντρα ανάμεσα σε δύο ομάδες με μαχητική εικόνα. Μη πειστικές οι φάσεις της Ουνιόν, δις με Αβονίγι και άλλη μία με τον Κρούζε. Η Μπίλεφελντ ανέλαβε δράση στο δεύτερο μέρος και είχε τεράστια ευκαιρία με τους Κλος (59’) και Χακ (60’). Η Ουνιόν απάντησε με τον Μπέκερ (76’), αλλά ούτε αυτός βρήκε δίχτυα. Λυτρωτής στο τέλος ο Μπέρενς, με την Ουνιόν να πετυχαίνει τη δεύτερη νίκη της και να μένει 20 εντός έδρας ματς χωρίς ήττα, ενώ η Αρμίνια παραμένει χωρίς τρίποντο μετά από 6 αγωνιστικές.

* Στην αποστολή της Αρμίνια ήταν ο Στέφανος Καπίνο.

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στην Bundesliga

Παρασκευή 24/09
Γκρόιτερ Φιρτ - Μπάγερν 1-3 (88’ Ίτεν - 10’ Μίλερ, 31’ Κίμιχ, 68’ Γκρίσμπεκ αυτ.)