Φενέρμπαχτσε - Γκιρεσούνσπορ 2-1: Επιστροφή στις νίκες για την αντίπαλο του Ολυμπιακού

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο αρκούσε στην Φενέρμπαχτσε για να κάμψει την αντίσταση της Γκιρεσούνσπορ (2-1) και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

Επιστροφή στις νίκες για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία μετά τις δυο σερί «ανορθογραφίες» με Μπασακσεχίρ και Σίβασπορ κατάφερε να επικρατήσει -πρν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για το Europa League- της Γκιρεσούνσπορ στην Κωνσταντινούπολη με 2-1 και να μπει ξανά με αξιώσεις στο κυνήγι της κορυφής.

Με τον Δημήτρη Πέλκα να βρίσκεται στον πάγκο (πέρασε στο ματς στο 81’), οι Τούρκοι μπήκαν αποφασισμένοι για την κατάκτηση των τριών βαθμών και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2΄με σκόρερ τον Καντιόγλου.

Στο δεύτερο μέρος η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού έφτασε στο πολύτιμο δεύτερο γκολ που σφράγισε επί της ουσίας τη νίκη με τον Οζίλ στο 64'.

Ο Πέλκας πέρασε στο ματς στο 81, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα είδε τους αντιπάλους να μειώνουν σε 2-1 με τον Ντουκαρά.

Φενέρμπαχτσε (Βίτορ Περέιρα): Μπαγιντίρ, Κιμ, Αζίζ (60' Νόβακ), Σάλαι, Οσάγι Σάμουελ, Γιάντας (46΄Κρέσπο), Λουίζ Γκουστάβο, Καντιόγλου (73΄Γκουμουσκάγια), Οζίλ, Ρόσι (60΄Μπερίσα), Βαλένσια (81΄Πέλκας).