SERIE A: Στην κορυφή η Ίντερ με σφραγίδα Τζέκο – Συνέχισε τις νίκες η Αταλάντα (video)

Η Ίντερ «καρδιοχτύπησε» αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή απέναντι στη Φιορεντίνα (3-1), η Αταλάντα πήρε το τρίποντο επί της Σασουόλο (2-1), ενώ Μπολόνια και Τζένοα μοιράστηκαν από έναν βαθμό (2-2) στην 5η αγωνιστική της Serie A.

Έπεσε η αυλαία της 5ης – εμβόλιμης – αγωνιστικής στη Serie A. Μπολόνια και Τζένοα πρόσφεραν πλούσιο θέαμα αλλά «κόλλησαν» στο 2-2, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν η Αταλάντα «έκλεψε» το τρίποντο από τη Σασουόλο με 2-1, ενώ η Ίντερ «απέδρασε» από τη Φιορεντίνα ανατρέποντας το σκορ (3-1)!

Με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Τζέκο και Πέρισιτς η Ίντερ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει εν τέλει της Φιορεντίνα 3-1. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Σοτίλ στο 23ο λεπτό όμως ο Νταρμιάν δεν άφησε περιθώρια ισοφαρίζοντας στο 52’.

Στη συνέχεια ο Τζέκο ανέτρεψε το σκορ τρία λεπτά αργότερα, συνεχίζοντας τις εξαιρετικές του εμφανίσεις καθώς είχε σκοράρει δύο φορές την περασμένη αγωνιστική κόντρα στη Μλπολόνια, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πέρισιτς στο 87’ για το 3-1.

Την ίδια στιγμή η Αταλάντα δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στη Σασουόλο, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1. Οι Γκόζενς και Ζαπακόστα σημείωσαν τα δύο γκολ για τους γηπεδούχους στο 3ο και 37ο λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μειώσουν στο 44’ με τον Μπεράρντι.

Νωρίτερα είχε προηγηθεί ένα ματς – θρίλερ ανάμεσα σε Μπολόνια και Τζένοα! Προβάδισμα στην αναμέτρηση πήραν οι γηπεδούχοι με τον Χίκεϊ στο 49’, όμως έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν με τον Ντέστρο.

Από την άσπρη βούλα ο Αρναούτοβιτς έδωσε ξανά προβάδισμα στη Μπολόνια στο 85ο λεπτό, αλλά αυτό δεν… πέρασε από τον Κρισίτο ο οποίος ισοφάρισε στο 89’ διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-2.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 21/9

Μπολόνια – Τζένοα 2-2 (49’ Χίκεϊ, 85’ Αρναούτοβιτς πέν. – 55’ Ντέστρο, 89’ Κρισίτο πέν.)

Αταλάντα – Σασουόλο 2-1 (3’ Γκόσενς, 37’ Τζαπακόστα – 44’ Μπεράρντι)

Φορεντίνα – Ίντερ 1-3 (23’ Σοτίλ – 52’ Νταρμιάν, 55’ Τζέκο, 87’ Πέρισιτς)