Τβέντε – Ουτρέχτη 1-0: Κέρδισε ο Λημνιός στην «μάχη» των Ελλήνων – είχε δοκάρι ο Δουβίκας!

Την πρώτη της νίκη στο ολλανδικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Τβέντε του Δημήτρη Λημνιού, η οποία επικράτησε με 1-0 της Ουτρέχτης του Τάσου Δουβίκα, που είχε δοκάρι στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Μία ιδιαίτερα σημαντική νίκη στην Eredivisie πανηγύρισε η Τβέντε του Δημήτρη Λημνιού, η οποία κατάφερε μετά από τρία διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα, να επικρατήσει της Ουτρέχτης του Τάσου Δουβίκα με το ελάχιστο δυνατό σκορ (1-0), και να γευτεί την χαρά των τριών βαθμών για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη η Ουτρέχτη, που είχε στην σύνθεσή της τον Έλληνα επιθετικό, δεν μπόρεσε να συνεχίσει το αήττητο σερί της, και απώλεσε την μεγαλύτερη ευκαιρία της στο 44ο λεπτό, όπου ο Δουβίκας με ένα εξαιρετικό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Βασικοί ήταν αμφότεροι οι Έλληνες, αντικαταστάθηκε στο 89ο λεπτό ο «νικητής» Δημήτρης Λημνιός, παρέμεινε για 75 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο ο πρώην επιθετικός του Αστέρα Τρίπολης.