Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 7ος όμιλος: "Αυτοκτόνησε" η Τουρκία - Μοιρασιά στο Όσλο

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 7ος όμιλος:

Η Τουρκία δέχτηκε γκολ στο 97’ και το 2-0 έγινε 2-2 κόντρα στο Μαυροβούνιο. Ο Χάαλαντ έφτασε τα 120 γκολ σε επίσημα ματς με συλλόγους και Εθνική, με τη Νορβηγία να κρατά στο 1-1 την Ολλανδία.

Σχετικά Άρθρα

Χαμένη ευκαιρία αποτέλεσε για την Τουρκία η αναμέτρηση κόντρα στο Μαυροβούνιο. Αν και προηγήθηκε νωρίς με σκορ 2-0 (έως το 30’), με Ουντέρ και Γιαζίτσι, το Μαυροβούνιο μείωσε στο 40’ με τον Μάρουσιτς.
Οι Τούρκοι μπόρεσαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, αλλά κρατούσαν απλά το ισχνό προβάδισμα. Αυτό δεν ήταν αρκετό, με το Μαυροβούνιο να ισοφαρίζει στο 97’ με το εκπληκτικό φάουλ του Ραντούνοβιτς.
Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Τουρκία, μιας και είχε προηγηθεί αυτή της Λετονίας. Έχασαν έτσι τη δυνατότητα να αποσπαστούν στην κορυφή του ομίλου.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ είχε να αντιμετωπίσει τον Βίρτζιλ Φαν Ντάικ ή αλλιώς, Νορβηγία - Ολλανδία στο Όσλο. Επιστροφή του Λούις Φαν Χάαλ στον πάγκο των «οράνιε». Πήγε να χαλάσει το πάρτι ο Χάαλαντ, που με το 1-0 στο 20’ έφτασε τα 120 επίσημα γκολ με συλλόγους και Εθνική. Θυμίζουμε ότι είναι μόλις 21ος ετών.
Ο Κλάασεν ισοφάρισε στο 36’. Είχε συγκινήσεις το δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν βρήκε νικητή το ματς, με συνέπεια να μείνουν αμφότερες πίσω από την Τουρκία στη βαθμολογία.

Την πρώτη νίκη της πέτυχε στον όμιλο η Λετονία, που υπέταξε με σκορ 3-1 το Γιβραλτάρ. Το τελευταίο άντεξε για ένα ημίχρονο. Στο δεύτερο ο Γκουτκόφσκις άνοιξε το σκορ με πέναλτι (50’), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησαν οι φιλοξενούμενοι (71’).
Προς το τέλος βρήκε λύση στην επίθεση η Λετονία. Πάλι σκόρερ ο Γκουτκόφσκις (85’), με τον Τσίγκανικς να γράφει στο 89’ το τελικό 3-1.

4η Αγωνιστική - Αποτελέσματα

Νορβηγία - Ολλανδία 1-1 (20’ Χάαλαντ - 36’ Κλάασεν)
Τουρκία - Μαυροβούνιο 2-2 (9’ Ουντέρ, 30’ Γιαζίτσι - 40’ Μάρουσιτς, 97’ Ραντούνοβιτς)
Λετονία - Γιβραλτάρ 3-1 (50’ πέν., 85’ Γκουτκόφσκις, 89’ Τσίγκανικς - 71' Ντε Μπαρ πέν.)