Live: ΠΑΟΚ - Ριέκα 1-1 (Τελικό)

Η μεγάλη ώρα για τον ΠΑΟΚ έφτασε! Ο Δικέφαλος υποδέχεται την Ριέκα στην Τούμπα στον τελευταίο προκριματικό γύρο του Conference League πριν από τους ομίλους, και θέλει να βάλει από… σήμερα τις βάσεις για την πολυπόθητη πρόκριση. Το BN Sports και ο Δημήτρης Μανάκος σας ενημερώνουν για κάθε εξέλιξη!

Ανανεώνεται συνεχώς…

Λήξη της αναμέτρησης, ΠΑΟΚ - Ριέκα 1-1!

ΓΚΟΟΟΛ για το ΠΑΟΚ. 1-1 στην τελευταία φάση με αυτογκόλ!

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις για τον ΠΑΟΚ!

88ο λεπτό: Κεφαλιά του Σβαμπ, μεγάλη απόκρουση του Πρσκάλο!

85ο λεπτό: Ακόμη μία τελική προσπάθεια για τον ΠΑΟΚ. Σουτ ο Σβαμπ, μπλοκάρει και πάλι ο Πρσκάλο!

81ο λεπτό: Κεφαλιά του Σβιντέρσκι από στημένη φάση, κατέληξε άουτ!

80ο λεπτό: Σουτ του Κούτσια, δεν δυσκολεύει τον Πρσκάλο

75ο λεπτό: Κόρνερ και πάλι για τον ΠΑΟΚ, αστοχεί ο Σβαμπ.

70ο λεπτό: Ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Κούτριτς για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Βιερίνια, κακό τελείωμα από τον παίκτη του ΠΑΟΚ!

69ο λεπτό: Συνεχόμενες ευκαιρίες για τον ΠΑΟΚ, σε ένα καταπλητικό δίλεπτο. Απομάκρυνε πάνω στην γραμμή ο Κρέσιτς για την Ριέκα!

66ο λεπτό: Ισορρόπησε και πάλι η Ριέκα, πιέζει ψηλά ο ΠΑΟΚ. Φάουλ σε καλό σημείο!

61ο λεπτό: Συνεχίζει να κάνει ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ. Ο Κούρτιτς έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι των Κροατών.

58ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία με τον ΠΑΟΚ, με σέντρα-σουτ του Βιερίνια! Δεν πρόλαβε να μπει στην φάση ο Σβιντέρσκι.

52ο λεπτό: Σουτ του κινητικού Σβιντέρσκι, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Ριέκα!

52ο λεπτό: Πιέζει ο ΠΑΟΚ, προσπαθεί να ισοφαρίσει άμεσα!

48ο λεπτό: Σουτ του Σβιντέρσκι, κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ η μπάλα. Απειλεί ξανά ο ΠΑΟΚ, διώχνουν με δυσκολία οι Κροάτες.

Έναρξη δευτέρου μέρους!

Λήξη πρώτου μέρους. ΠΑΟΚ - Ριέκα 0-1

45ο λεπτό: Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, απομακρύνθηκε η μπάλα. Σέντρα του Μπίσεσβαρ στην συνέχεια, κεφαλιά του Σβιντέρσκι στα χέρια του Πρσκαλό.

41ο λεπτό: Στο τείχος το φάουλ του Βιερίνια, δεν απέφερε καρπούς η σέντρα του Βαρέλα που είχε προωθηθεί!

40ο λεπτό: Καλό σουτ του Σβιντέρκσι, κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ! Έδιωξαν οι Κροάτες, φάουλ σε καλό σημείο όμως για τον ΠΑΟΚ!

Έχει ανέβει ο ρυθμός της αναμέτρησης, ψάχνει άμεσα απάντηση ο ΠΑΟΚ!

32ο λεπτό: ΓΚΟΛ για την Ριέκα, με σκόρερ τον Λεπίνιτσα, με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής. Τρίτο σουτ της Ριέκα έξω από το "κουτι" - από λάθος του Μπίσεσβαρ ξεκίνησε η φάση!

30ο λεπτό: Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ! Αποχωρεί ο Ροντρίγκο, ο Λούκας Τέιλορ στην θέση του!

26o λεπτό: Μετά την εκτέλεση η μπάλα πήγε από την άλλη πλευρά, έγινε το γέμισμα και εν τέλει η φάση τελείωσε με άστοχο σουτ του Κούρτιτς έξω από την περιοχή.

Έχει πέσει ο ρυθμός του ματς, το ισορρόπησε βαθμιαία η Ριέκα!

20ο λεπτό: Σουτ του Άμπεμ, ελέγχει ο Πασχαλάκης!

17ο λεπτό: Φοβερή ευκαιρία για την Ριέκα και απίστευτη επέμβαση του Αλέξανδρου Πασχαλάκη! Σε σουτ του Τόμετσακ, η μπάλα κόντραρε, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας αντέδρασε εξαιρετικά.

15ο λεπτό: Πιέζει ο ΠΑΟΚ, δεν εκμεταλλεύεται ούτε το δεύτερο κόρνερ του στο ματς.

Το μεγάλο πανό στην Θύρα 4 γράφει: "Social distancing, self isolation, refuse and resist. Against imposed discrimantion". Πράγμα που σημαίνει "κοινωνική απομάκρυνση,  αυτό-απομόνωση, άρνηση και αντίσταση. Ενάντια στην επιβολή διακρίσεων"!

10ο λεπτό: Πρώτο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

8ο λεπτό: Καλό σουτ του Ζίβκοβιτς, περνά λίγο έξω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα της Ριέκα!

6ο λεπτό: Πρώτη στημένη φάση για την Ριέκα, αντιδρά εξαιρετικά η άμυνα του ΠΑΟΚ και κερδίζει φάουλ ο Κρέσπο.

4ο λεπτό: Καλές προϋποθέσεις για τον ΠΑΟΚ, και πάλι με δημιουργό τον Μπίσεσβαρ. Δεν πρόλαβε να σουτάρει ο Σβαμπ.

1ο λεπτό
: Πρώτο σουτ για τον ΠΑΟΚ με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να σουτάρει εκτός περιοχής.

Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης, με τον Γάλλο Ζερόμ Μπριζάρ να την διευθύνει!

Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων!

Δύο ήττες έχουν βιώσει ο Βαρέλα με τον Κρέσπο, στα τρία τελευταία ματς που συνυπήρξαν. Αν ο ΠΑΟΚ ηττηθεί ξανά, οι δύο ποδοσφαιριστές θα βιώσουν μία τέτοιου απογοήτευση για πρώτη φορά στην καριέρα τους στην Θεσσαλονίκη.

Προπονητής της Ριέκα είναι ο Γκόραν Τόμιτς, ο οποίος πριν από 23 χρόνια (1997-98), είχε περάσει από την Ελλάδα και την ΑΕΚ!

Αν ο ΠΑΟΚ καταφέρει να πάρει την πρόκριση θα αποτελέσει την πρώτη ελληνική ομάδα που θα εξασφαλίσει την συμμετοχή της στο νεοσύστατο Conference League!

Στις τέσσερις προηγούμενες αναμετρήσεις απέναντι σε ελληνικές ομάδες, δεν έχει επικρατήσει ποτέ, μετρώντας μία ισοπαλία απέναντι στην ΑΕΚ στην Αθήνα (2-2), και τρεις ήττες από τον Ολυμπιακό και την «Ένωση».

Πρόκειται για την πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων, και για την τρίτη φορά που η Ριέκα βρίσκεται σε ελληνικό έδαφος.

Απεναντίας, η Ριέκα έχει φτάσει σε αυτό το σημείο, έχοντας αποκλείσει τις Γκζίρα Γιουνάιτεντ και Χιμπέρνιανς, πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις.

Την δεύτερη διαδοχική πρόκρισή του την τρέχουσα σεζόν διεκδικεί ο Δικέφαλος, μετά την ανατροπή που πραγματοποίησε επί της Μποέμιανς με 3-2 συνολικό σκορ.

Εντυπωσιακό το γεγονός πως κανένας από τους έντεκα, βασικούς ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, δεν κατάγεται από την ίδια χώρα, με τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη να αποτελεί τον μοναδικό Έλληνα!

Επιστρέφει στην βασική ενδεκάδα ο Κρέσπο, παίρνει την θέση του Νέλσον Ολιβέιρα ο Κάρολ Σβιντέρσκι!