EUROBASKET 2022

EuroBasket 2022 LIVE: Ισπανία - Γαλλία 88-76 (Τελικό)

Παρακολουθείστε λεπτό προς λεπτό τον μεγάλο τελικό του 41ου Ευρωμπάσκετ ανάμεσα στην Ισπανία και τη Γαλλία από τη Mercendes Benz Arena του Βερολίνου.
ΑΠΟΣΤΟΛΗ στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ: Βασιλική Καραμούζα

4η περίοδος

40' 88-76 : Τέλος! Η Ισπανία είναι δίκαια η πρωταθλήτρια Ευρώπης. Για 4η φορά από το 2009 και μετά σε έξι διοργανώσεις! Enhorabuena Espana
39' 88-73 : Το τρίποντο του Ντίαθ από την 11η ασίστ του Λορένζο Μπράουν "τελειώνει" τον τελικό ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε! Τρίποντο για τη Γαλλία με τον Ερτέλ, Ο Λορένζο Μπράουν κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ και με βολές κάνει το 87-73.
38' 82-70 : Κάρφωμα του Γκομπέρ για τη Γαλλία αλλά 2/2 βολές του Χουάντο στέλνουν την Ισπανία να... αγκαλιάσει το τρόπαιο
37' 80-68 : Τρίποντο του Φουρνιέ (20 πόντοι) κατεβάζει τη διαφορά στους 9 αλλά απαντάει ο Ντίαθ! Καλάθι του Ερτέλ για τους "τρικολόρ". Νέο καλάθι του Μπράουν για την Ισπανία
36' 75-63 : Ο Μπράουν πιάνει στον ύπνο την άμυνα της Γαλλίας. Η Ισπανία ολοένα πιο κοντά στο 4ο χρυσό της μετάλλιο σε Ευρωμπάσκετ!
35' 73-63 : Η Ισπανία κρατάει τη διαφορά στους 10 πόντους
34' 73-63 : Ο Ερτέλ προσπαθεί μόνος του να κρατήσει ζωντανή τη Γαλλία αλλά ο Χουάντσο είναι ασταμάτητος. 25 πόντοι στο ματς!
33' 71-61 : Οι διαιτητές χρεώνουν τον Σκαριόλο με τεχνική ποινή για δικαιολογημένες διαμαρτυρίες για λάθος τους στην επίθεση της Ισπανίας (σουτ του Ρούντι βρήκε στη στεφάνη αλλά ο χρόνος δεν ανανεώθηκε, κακώς, οι διαιτητές δεν το είδαν αλλά η φάση έπαιξε σε ριπλέι στο cube του γηπέδου και όλο το γήπεδο "εξεράγει" εναντίον των διαιτητών!). Το 7ο τρίποντο του Χουάντσο ανεβάζει τη διαφορά ξανά στους 10!
32' 68-60 : Τρίποντο του Φουρνιέ δίνει ανάσα ελπίδας στη Γαλλία. Δύο σερί επιθέσεις της Ισπανίας δεν ολοκληρώθηκαν λόγω παράβασης 24 δευτερολέπτων
31' 68-57 : Ο Γκαρούμπα το πρώτο καλάθι της τελευταίας περιόδου
3η περίοδος

30' 66-57 : Τρίποντο του αρχηγού της Ισπανίας Ρούντι Φερνάντεθ κλείνει την περίοδο με την ομάδα του Σκαριόλο στο +9
29' 63-57 : Κάρφωμα από τον Πουαριέ μειώνει στους 7 η Γαλλία, απαντάει ο Λορένζο Μπράουν. Ο Οκόμπο με τρίποντο όμως μειώνει στους 6
28' 61-52 : Η Γαλλία έχασε ευκαιρία να μειώσει περισσότερο (άστοχο σουτ τριών πόντων του Οκόμπο)
27' 61-52 : Μειώνει ο Φουρνιέ με ατομική ενέργεια και ο Γιαμπουσέλ ρίχνει τη διαφορά στους 9
26' 61-48 : Με κάρφωμα ο Πουαριέ σταματάει το σερί της Ισπανίας αλλά νέο τρίποντο του Χάιμε Φερνάντεθ δίνει αέρα 13 πόντων στους φούρια ρόχα
25' 58-46 : Πρώτο καλάθι του Χουάντσο στο 2ο ημίχρονο, κλέψιμο του Χάιμε Φερνάντεθ και η Ισπανία στο +12, απάντησε με 9-0 σερί!
24' 54-46 : Ο Γιαμπουσέλ μειώνει σε απόσταση βολής (49-46) αλλά ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ δίνει ανάσα στην Ισπανία. Τρίποντο του Χαϊμε Φερνάντεθ και στο +8 η Ισπανία

23' 49-44 : 1ο καλάθι της Ισπανίας στην 3η περίοδο με τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ αλλά απαντάει ο Ερτέλ.
22' 47-42 : Με καλάθι του Γιαμπουσέλ η διαφορά πέφτει στους 5 από τους 21 με 16-0 σερί των "τρικολόρ"!
21' 47-40 : Η Γαλλία συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο 1ο ημίχρονο και μειώνει στους 7!

2η περίοδος

20' 47-37 : Στο 9-0 το σερί της Γαλλίας με τρίποντο του Φουρνιέ μαζεύει γρήγορα το -21 στα 42'' πριν το ημίχρονο. Αστόχησε ο Λορένζο Μπράουν για την Ισπανία και ο Φουρνιέ με κάρφωνα μειώνει στους 10 με 11-0 σερί της Γαλλίας! Έχουμε πάλι τελικό...
19' 47-32 : Δύο γρήγορα καλάθια από Γιαμπουσέλ και Ερτέλ μειώνουν για τη Γαλλία. Ο Ταρπέι κλέβει και κερδίζει φάουλ μειώνοντας ακόμη περισσότερο με 2/2 βολές. Μίνι 6-0 της Γαλλίας.
18' 47-26 : Για πρώτη φορά η διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με καλάθι του Ουίλι Ερνανγκόμεζ. Τα δύο αδέρφια έχουν βάλει 28 πόντους, περισσότερους από όλη τη Γαλλία!
17' 45-26 : Η Γαλλία έχει αυξήσει την πίεσή της στην περιφέρεια κυνηγώντας συνεχώς στην άμυνα αλλά το 6ο τρίποντο του Χουάντσο (6/7) δίνει μία ακόμη λύση στην Ισπανία
16' 42-26 : Μειώνει με τρίποντο ο Οκόμπο αλλά ο Ρούντι βάζει 1/2 βολές. 1/2 βολές και από τον Αλμπισί και η διαφορά στους 16
15' 41-22 : Η Ισπανία βάζει το 7ο τρίποντό της στο ματς με τον Μπριθουέλα στο τρανζίσιον. Κάρφωμα του Γκομπέρ για τη Γαλλία αλλά το 5ο τρίποντο του Χουάντσο ανεβάζει τη διαφορά στους 19!!!
14' 35-20 : Φοβερά πράγματα από τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 4ο σερί τρίποντο και η διαφορά εκτοξεύεται στους 19! 12 πόντοι σε λιγότερο από 5 λεπτά συμμετοχής ο Χουάντσο, 6/9 τρίποντα η Ισπανία στο ματς. Η Γαλλία δείχνει ότι έχει ακόμη σφυγμό αφού με βολή του Γκομπέρ και τρίποντο του Οκόμπο τρέχει ένα γρήγορο 4-0 και μειώνει στους 15.
13' 32-16 : Ο Ερτέλ μειώνει για τους "τρικολόρ". Η Γαλλία γυρίζει την άμυνά της σε ζώνη αλλά την τιμωρεί με 3ο τρίποντο ο Χουάντσο!
12' 29-14 : Δεύτερο σερί τρίποντο του Χουάντσο, η Ισπανία στο +15 και ο Βενσάν Κολέ καλεί εσπευσμένα σε τάιμ-άουτ
11' 26-14 : Με τρίποντο του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ η Ισπανία στο +12

1η περίοδος

10' 23-14 : 1ο τρίποντο για τη Γαλλία δια χειρός Ερτέλ αλλά απαντάει αμέσως ο Ρούντι Φερνάντεθ με τον ίδιο τρόπο!
9' 20-11 : Ο Φουρνιέ φτάνει στους 6 πόντους από τη γραμμή των βολών
8' 20-9 : Για πρώτη φορά η διαφορά σε διψήφιο νούμερο με κάρφωμα του Ουίλι Ερνανγκόμεθ. Μειώνει ο Φουρνιέ με βολές αλλά ο Ντίαθ με το που μπαίνει στον αγώνα σκοράρει
7' 16-7 : Δεν αλλάζει το σκορ από συνεχόμενα λάθη και άστοχα σουτ των δύο ομάδων
6' 16-7 : Η Γαλλία κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο, ο Λορένζο Μπράουν ανεβάζει τη διαφορά στους 9 αλλά ο Γιαμπουσέλ μειώνει στον αιφνιδιασμό και ο Χάιμε Φερνάντεθ φτάνει τους 5 πόντους για το +9 ξανά
5' 12-5 : Ο Χαϊμε Φερνάντεθ πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο στον αγώνα
4' 9-5 : Ένα ακόμη ζευγάρι βολών για τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ που φτάνει στους 6 πόντους, μειώνει ο Τάρπεϊ
3' 7-3 : Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ με 2/2 βολές διευρύνει το προβάδισμα της Ισπανίας. Ο Φουρνιέ πετυχαίνει το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι στον τελικό μετά από 2,5 λεπτά δράσης. Έως τότε οι δύο ομάδες είχαν 0/5 σουτ εντός πεδιάς, 5 φάουλ και 2 λάθη Απαντάει ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ
2' 3-1 : Ο Λορένζο Μπράουν με 3/3 βολές κάνει το 3-1
1' 0-1 : Πρώτος πόντος στον αγώνα με βολή του Ρούντι Γκομπέρ

Η βασική πεντάδα της Γαλλίας: Αλμπισί, Ταρπέι, Γουρνιέ, Γιαμπουσέλ, Γκομπέρ

Η βασική πεντάδα της Ισπανίας: Μπράουν, Χ.Φερνάντεζ, Λόπεζ-Αροστέγκι, Πραντίγια, Ο.Ερνανγκόμεθ