EUROBASKET 2022

Σλοβενία - Πολωνία 87-90: Έριξε στο καναβάτσο την πρωταθλήτρια και μπήκε στην 4άδα για πρώτη φορά μετά το 1971! (video)

Απίστευτα πράγματα στο EuroBasket 2022! Η Πολωνία πέταξε εκτός συνέχειας τη Σλοβενία και έκλεισε θέση στην 4άδα για πρώτη φορά μετά το 1971!
ΑΠΟΣΤΟΛΗ στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ, Βασιλική Καραμούζα

Ένα ακόμα συγκλονιστικό ματς μας χάρισε το EuroBasket 2022. Η πρωταθλήτρια του 2017 Σλοβενία βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 23 πόντους (54-31, 28'30") από την Πολωνία, επέστρεψε στο ματς, παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων, αλλά τελικά ηττήθηκε με 90-87 και έμεινε εκτός συνέχειας! Κάπως έτσι οι Πολωνοί προκρίθηκαν στα ημιτελικά της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το μακρινό 1971! Εκεί, η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς θα βρει τη Γαλλία

Συγκλονιστικός για τους νικητές ο Ματέους Πονίτκα, ο οποίος πέτυχε μόλις το 3ο (επίσημο) triple-double στην ιστορία του EuroBasket μετρώντας 26 πόντους, 15 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Κομβικός στο φινάλε ο Έι Τζέι Σλότερ ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες.

Το ματς

Γνωρίζοντας πως είναι το απόλυτο αουτσάιντερ και ότι δεν έχει τίποτα να χάσει, η Πολωνία ήταν εκρηκτική στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 29-26 στο δεκάλεπτο, έχοντας 7/10 δίποντα και 4/9 τρίποντα.

Η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς πήρε μάλιστα διψήφιο ποβάδισμα (41-29) στο 14', έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Γιάροσλαβ Ζιρκόφσκι, εκμεταλλευόμενη πλήρως την αδυναμία της Σλοβενίας να βρει σκορ. Η επέλαση των Πολωνών συνεχίστηκε και η «ψαλίδα» άνοιξε στους 23 πόντους (54-31, 28'30")!

Ο Ματέους Πονίτκα ήταν εξαιρετικός σε αυτό το πρώτο μέρος, μετρώντας 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ άλλους 13 πόντους είχε ο Έι Τζέι Σλότερ.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Λούκα Ντόντσιτς κούτσαινε και φαινόταν να πονάει αρκετά, μετά από μία άτσαλη πτώση που είχε λίγο πριν την ανάπαυλα. Ωστόσο, ο σούπερ σταρ των Ντάλας Μάβερικς έσφιξε τα δόντια και μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να γυρίσει το ματς. Την ίδια ακριβώς διάθεση είχαν και οι συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα η Σλοβενία να κλείσει την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 24-6 και να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (64-63, 30'), με τον Λούκα να μην βγαίνει ούτε δευτερόλεπτο από το παρκέ.

Η ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς προσπέρασε με 5 πόντους (73-68) στο 33', όμως η Πολωνία δεν το έβαλε κάτω, παίρνοντας ξανά κεφάλι (79-76, 35'23"). Σαν να μην έφτανε αυτό ο Ντόντσιτς αποβλήθηκε με 5ο φάουλ τρία λεπτά πριν το φινλάλε. Κάπου εκεί οι ελπίδες της Σλοβενίας εκμηδενίστηκαν και η Πολωνία κατάφερε να πάρει μία ιστορική νίκη-πρόκριση!

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 39-58, 63-64, 87-90