EUROBASKET 2022

Γαλλία - Ιταλία 93-85: Ο Φοντέκιο έπαθε Οσμάν και οι «τρικολόρ» επιβίωσαν από ένα ακόμα 45λεπτο θρίλερ (video)

Η Γαλλία το έκανε ξανά το θαύμα της στην παράταση και έκλεισε θέση στους ημιτελικούς του EuroBasket 2022.
ΑΠΟΣΤΟΛΗ στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ, Βασιλική Καραμούζα

Η Γαλλία επιβίωσε από μία ακόμα 45λεπτη αναμέτρηση. Μετά το ματς με την Τουρκία στους «16», η ομάδα του Βενσάν Κολέ πήρε το ντέρμπι με την Ιταλία, επικρατώντας με 93-85 (77-77)  και κλείνοντας θέση στους ημιτελικούς της διοργάνωσης. Οι χαμένες βολές του Φοντέκιο 16" πριν την εκπνοή του 40λέπτου, θύμισαν τις βολές που έχασε τις προάλλες ο Τσεντί Οσμάν και αποδείχθηκαν καθοριστικές για την έκβαση της αναμέτρησης.

Φυσικά τα εύσημα για τη συγκεκριμένη νίκη των «τρικολόρ» πιστώνονται στον Τομά Ερτέρλ, που ήταν εξαιρετικός στην τέταρτη περίοδο και την παράταση και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους (4/7 τρίποντα) και 6 ασίστ. Double-double με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ σημείωσε ο Ρούντι Γκομπέρ, ενώ ακολούθησαν οι Εβάν Φουρνιέ και Γκιέρσον Γιαμπουσέλε με 17 και 15 πόιντους αντίστοιχα.

Το ματς

Με 6/8 εύστοχα τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, η Γαλλία βρέθηκε σε ρόλο οδηγού και έκλεισε την περίοδο στο +7 (27-20). Οι «τρικολόρ» βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με 11 πόντους (33-22, 13') στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, έπειτα από εύστοχο μακρινό σουτ του Τίμοθι Λουβαβού Καμπαρό, όμως έβαλαν μόλις 5 πόντους στα επόμενα επτά αγωνιστικά λεπτά μέχρι την ανάπαυλα, επιτρέποντας στην Ιταλία να πλησιάζει στο 38-31.

Η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτζέκο ανέτρεψε εντελώς τα δεδομένα του αγώνα μετά την ανάπαυλα και τρέχοντας ένα επιμέρους 31-18 στην τρίτη περίοδο προσπέρασε με 62-56 στο 30'.

Τομά Ερτέλ και Τέρι Ταρπέι βοήθησαν τη Γαλλία να μείνει σε κοντινή απόσταση. Κάπως έτσι, η ομάδα του Βενσάν Κολέ πλησίασε δύο φορές στο καλάθι (70-68, 3'18" πριν το φινάλε και 75-73, 1'21" πριν το τέλος), όμως ο Μάρκο Σπίσου ήταν εκεί για να δώσει επιθετικές λύσεις στους Ιταλούς. Ωστόσο, ο Σιμόνε Φοντέκιο πέταξε στα σκουπίδια δύο ελεύθερες βολές 16" πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης και στην αμέσως επόμενη φάση ο Ερτέλ πέτυχε λέι απ για την ισοφάριση (77-77). Κάπως έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, αφού ο Φοντέκιο δεν κατάφερε να βρει στόχο στο τελευταίο σουτ που επιχείρησε για την νίκη.

Η ψυχολογία είχε αλλάξει πια χέρια και η Γαλλία κατάφερε να πανηγυρίσει μια ακόμα σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 38-31, 56-62, 77-77 (κ.ά), 93-85