EUROBASKET 2022

Ελλάδα – Τσεχία 94-88: Επιτέλους! Έσπασε η κατάρα με Παπαπέτρου, Λαρεντζάκη και clutch Giannis

Για τρία δεκάλεπτα τα φαντάσματα του 2019 και του 2021 έκοβαν βόλτες πάνω από τη Mercendes Benz Arena. Όμως αυτή τη φορά η Εθνική μας όρθωσε ανάστημα και πήρε δίκαια την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ: Βασιλική Καραμούζα

Η Εθνική μας ξεκίνησε τον αγώνα ορεξάτη και με με μπόλικη ενέργεια που μεταφράστηκε στο αρχικό 11-2 και 14-6. Όμως η Τσεχία δεν άργησε μα βρει ρυθμό. Με τον Σατοράνσκι δημιουργό και τους Βέσελι και Χρούμπαν εκτελεστές όχι μόνο ισοφάρισε 16-16 αλλά προηγήθηκε μέχρι το τέλος της περιόδου. Απάντησε δε στο 36-32 της Εθνικής μας με 7-0 σερί για το 36-39 κλείνοντας το ημίχρονο στο 45-41.

Οι αντίπαλοί μας είχαν καταφέρει να εγκλωβίσουν με την άμυνα ζώνης τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που έκλεισε το πρώτο μέρος με 1/5 σουτ, έδιναν συνεχώς το σουτ στον Καλάθη (14 πόντοι στο πρώτο μέρος) ενώ βρήκαν ψυχολογία με τα σουτ Άουντα και Χρούμπαν μεταφέροντας όλο το άγχος στην ομάδα μας.

Στην 3η περίοδο παρότι ο Giannis βρήκε διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι βάζοντας 12 μαζεμένους πόντους για το υπέρ της Εθνική μας 61-60, η Τσεχία με πρωταγωνιστές παίκτες του πάγκου όπως ο Μπόχατσικ και ο άγνωστος Κίζλινκ προηγήθηκαν 67-63 στο τέλος της περιόδου βάζοντας ακόμη πιο δύσκολα στην ομάδα μας.

Στην 4η περίοδο όμως η Εθνική βρήκε στο πρόσωπο του Ιωάννη Παπαπέτρου τον ηγέτη σε άμυνα και επίθεση. Ο “Πάπι” έβαλε 6 σερί πόντους για το υπέρ της εθνικής μας 69-67! Κάπου εκεί η ψυχολογία άλλαξε και παρά το 70-69 με τρίποντο του Χρούμπαν αυτό ήταν το τελευταίο προβάδισμα της Τσεχίας.

Ο Σλούκας και μετά ο φοβερός Λαρεντζάκης με τρίποντα έκαναν το 78-70 με την Τσεχία να έχει πετύχει μόλις 3 πόντους στα πρώτα 4,5 λεπτά της περιόδου. Τη… χαριστική βολή, δε, την έδωσε με νέο τρίποντο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κάνοντας το 86-78 δύο λεπτά πριν το φινάλε και λίγο αργότερα το 91-83 σφραγίζοντας τη νίκη μας και την πρόκριση στον προημιτελικό της Τρίτης (13/9, 21.30) όπου περιμένει ήδη η γηπεδούχος Γερμανία.