EUROBASKET 2022

EuroBasket 2022 LIVE: Ελλάδα - Τσεχία 94-88 (τελικό)

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα της Εθνικής ομάδας μπάσκετ κόντρα στην Τσεχία για τη φάση των 16 του Ευρωμπάσκετ.
4η περίοδος

Οι Τσέχοι συνέχίζουν τη ζώνη που τόσο έχει δυσκολέψει την Εθνική μας, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου όμως με... περιπετειώδη τρόπο να τη σπάει πετυχαίνοντας το τρίποντο! Στη συνέχεια ο ίδιος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ για 2/2 βολές, με τον πρώην αρχηγό του Παναθηναϊκού να πηγαίνει και πάλι στη γραμμή, όπου με 1/2 και 6 συνεχόμενους δικούς του πόντους έγραψε το 69-67 στο 32'. Ο Χρούμπαν έσπασε το ρόδι μετά από 3 λεπτά για την Τσεχία και σκόραρε για 3, όμως ο Σλούκας απάντησε με το ίδιο νόμισμα και ο Giannis έφυγε στον αιφνιδιασμό για το ελληνικό +4 (74-70)! Ο Σλούκας εκμεταλλεύτηκε την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο κόουτς των Τσέχων, Γκίνζμπουργκ και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έφερε τη διαφορά για την Ελλάδα στο +8 (78-70)! Η Τσεχία μειώνει με δίποντο στους 6, όμως ο Σλούκας είναι πάλι εύστοχος από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» κάνοντας το 80-72. Προηγήθηκε ένα τρομερό μπλοκ του Γιάννη στον Χρούμπαν! Οι Τσέχοι βρίσκουν και πάλι ανοιχτό διάδρομο, ρίχνοντας τη διαφορά στους 6, όμως η Επίσημη Αγαπημένη συνεχίζει να πηγαίνει στις βολές, με τον αρχηγό, «Παπ» με 1/2 να κάνει το 81-74. Ο Μπάλβιν ρίχνει τη διαφορά στους 5, αλλά ο Greek Freak τον αφήνει πίσω του και με ένα τρομερό κάρφωμα κάνει το 83-76. Ο Giannis είναι και πάλι εκεί! Πάλι κομβικός στο τέλος! Τεράστιο τρίποντο μετά από τρίπλα, πάνω σε άμυνα για το 86-78 που φέρνει την Ελλάδα μια ανάσα από τα προημιτελικά! Και ασίστ από τον Αντετοκούνμπο στον Λαρεντζάκη για να φέρει ξανά τη διαφορά στο +8 μετά το δίποντο του Μπάλβιν. Ο Βέσελι όμως σκοράρει για να μειώσει και πάλι με δίποντο και μία βολή. Ο Γιάννης πετυχαίνει ακόμα ένα τρίποντο μετά από τρίπλα δεύτερο συνεχόμενο για να γράψει το 91-83 με λιγότερο από 1 λεπτό για το τέλος! Ο Βέσελι σκοράρει και πάλι για το 91-85, Ο Giannis με 1/2 βολές κάνει το 92-85, όμως ο ο Κρέισι με τρίποντο μειώνει και πάλι. Ο Σλούκας είναι ψύχραιμος από τη γραμμή, ο ο Χρούμπαν αστοχεί και η Ελλάδα είναι στους «8» με 94-88 τελικό σκορ!

3η περίοδος

Η Εθνική μας χάνει τις δύο πρώτες βιαστικές επιθέσεις της η Τσεχία σκοράρει με τον Μπάλβιν και προηγείται για πρώτη φορά με 6 πόντους διαφορά (47-41). Με το 3ο τρίποντο του Καλάθη η Εθνική μειώνει στους 2 αλλά η Τσεχία απαντά άμεσα για το 49-45. Τα λάθη δεν επιτρέπουν στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πλησιάσει περισσότερο (8 έως το 23ο λεπτό), ο Αντετοκούνμπο είναι "αποκλσεισμένος" από την άμυνα της Τσεχίας αλλά τελικά με ατομική ενέργεια πετυχαίνει μόλις το 2ο καλάθι του στο ματς κερδίζει και φάουλ μειώνοντας σε 48-49.
Η άμυνά μας πάντως έχει βελτιωθεί έχοντας κρατήσει τους Τσέχους στους 4 πόντους στα πέντε πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου και με καλάθι του Giannis παίρνουμε προβάδισμα 50-49! Η Τσεχία απαντάει με τρίποντο του Μπόχατσικ (50-52) αλλά ο Αντετοκούνμπο φτάνοντας στους 12 πόντους (8 στην 3η περίοδο) ισοφαρίζει από τη γραμμή 52-52. Ο Greek Freak συνεχίζει να κερδίζει το ένα φάουλ μετά το άλλο και μας δίνει το προβάδισμα 53-52 αλλά η Τσεχία με νέο τρίποντο και βολή από κερδισμένο φάουλ του Χρούμπαν (!) ξεφεύγει 56-53! Το σκληρό παιχνίδι της Τσεχίας στέλνει τον Παπανικολάου στη γραμμή για το 55-56 αλλά απαντάει αμέσως ο Χρούμπαν...
Ο Αντετοκούνμπο αστοχεί σε τρίποντο και η Τσεχία ανεβάζει τη διαφορά στους 5 (55-60) πριν απαντήσει με τρίποντο που είχε ανάγκη η ομάδα μας ο Λαρεντζάκης.
Ο Ιτούδης χρεώνεται με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία αλλά η Τσέχοι χάνουν τη βολή και στη συνέχεια ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με νέο καλάθι και φάουλ ισοφαρίζει 60-60 και 61-60 με τη βολή! Στο τελευταίο δίλεπτο ο Αγραβάνης έχασε εξ επαφής λει-απ και η Τσεχία με τρίποντο του Μπόχατσικ έκανε το 61-63. Όμως ο Παπαπέτρου ισοφάρισε 63-63. Με βολές του Κίζλινκ η Τσεχία προηγείται 64-63 στα 23'' πριν το φινάλε αλλά κερδίζει δύο σερί επιθετικά ριμπάουντ και πετυχαίνει τρίποντο με τη λήξη από τον Κίζλινκ για το 67-63.

2η περίοδος

Η Τσεχία έχει βρει διαδρόμους για το ελληνικό καλάθι, η εθνική μας κάνει λάθη βιασύνης και οι αντίπαλοί μας προηγούνται 24-22. Η απάντηση έρχεται από τους διεθνείς που δίχως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο παρκέ έτρεξαν 5-0 σερί με τρίποντο του Παπαπέτρου για το 27-24. Η Τσεχία με 4-0 ανακτά το προβάδισμα (28-27 και 30-29) πλησιάζοντας προς τα μισά της περιόδου. Ο Καλάθης ισοφαρίζει 30-30 αλλά η Τσεχία ξανά με τον Βέσελι σκοράρει. Νέο τρίποντο για την ομάδα μας με δράστη τον Ντόρσεϊ κάνει το 33-32!
Μετά από μπαράζ καλαθιών οι δύο ομάδες "κόλλησαν" στο σκορ για περίπου δύο λεπτά μέχρι που ένα τρίποντο του Καλάθη δίνει αέρα 4 πόντων στην Εθνική μας. Επιστρέφει στο παρκέ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 3 λεπτά για το φινάλε. Η Τσεχία όμως απαντάει άμεσα με δύο καλάθια του Άουντα και τρίποντο του Μπόχατσικ, τρέχει ένα γρήγορο 7-0 και προηγείται 39-36!
Η Εθνική μας κερδίζει απανωτές βολές μετά από τεχνική ποινή στον πάγκο της Τσεχίας και με μία του Ντόρσεϊ και 2 του Γιάννη Αντετοκούνμπο ισοφαρίζει 39-39. Το ημίχρονο ολοκληρώνεται με την Τσεχία προηγούμενη 45-41

Πρώτοι σκόρερ για την Εθνική μας οι Καλάθης (11), Ντόρσεϊ (9) και Παπαγιάννης (9) ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε 14 λεπτά έχει μόλις 4 πόντους με 1/5 σουτ
Από την Τσεχία ξεχωρίζουν οι Βέσελι (14), Άουντα (10), Χρούμπαν (8) ενώ ο Σατοράνσκι έχει 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ!

1η περίοδος

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδανικό για την ομάδα μας που σοβαρή, αποφασιστική και αποτελεσματική προηγήθηκε με 11-2 μετά από 3 λεπτά δράσης. Η Τσεχία μετά το τάιμ-άουτ του προπονητή της Ρονέν Γκίνζμπουργκ απάντησε με 4-0 σερί αλλά το τρίποντο του Καλάθη έκανε το 14-6

Η αντεπίθεση της Τσεχίας πάντως συνεχίστηκε αφού με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσε σε απόσταση βολης (16-13). Λίγο αργότερα δε, με τρίποντο του Χρούμπαν η Τσεχία ισοφαρίζει 16-16! Το τέλος της 1ης περιόδου βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες 20-20 με την Τσεχία να χάνει απανωτές ευκαιρίες από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ να σκοράρει στο τελευταίο μισό λεπτό.