EUROBASKET 2022

Α Όμιλος, Τουρκία – Γεωργία 83-88: Θαύμα της ομάδας του Ζούρου που ελπίζει σε πρόκριση. Ένσταση η Τουρκία

tags :
Και τι δεν είχε ο αγώνας στην Τιφλίδα. Τσακωμούς, αποβολές, μεγάλα τρίποντα, τεχνικές ποινές σε προπονητές, αποβολή Αταμάν, δύο παρατάσεις. Τα πάντα όλα δηλαδή...

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στους 16 του Ευρωμπάσκετ έμεινε η λαβωμένη Γεωργία του Ηλία Ζούρου που πέτυχε ένα μικρό θαύμα κερδίζοντας 88-83 στη δεύτερη παράταση τη μέχρι πρότινος αήττητη Τουρκία.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας δίχως τον Σενγκέλια που έμεινε εκτός διοργάνωσης, τον Μπιτάτζε που τραυματίστηκε στο ματς της πρεμιέρας, με τον Σανάτζε να αποβάλλεται στο 35ο λεπτό, τον Σερμαντίνι να κάνει 5 φάουλ στο τέλος της κανονικής περιόδου πήρε τη νίκη στη 2η παράταση με ήρωες τους ΜακΦέιντεν στην 1η και Μαμουκελασβίλι στη 2η.

Η απογοητευτική Τουρκία προηγήθηκε 29-17 στην αρχή της 2ης περιόδου αλλά δέχθηκε 0-14 σερί και το ματς έγινε ντέρμπι μέχρι το φινάλε. Στο 35’30’’ αποβλήθηκαν μετά από τσακωμό Κορκμάζ και Σανάτζε και η Γεωργία ισοφάρισε με καλάθι του Μαμουκελασβίλι 2’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας (68-68).

Στην παράταση η Τουρκία ξέφυγε 74-69 αλλά στη συνέχεια τα έσπασε σε βολές (του Σενγκούν) και τρίποντα και η Γεωργία με δύο βόμβες του ΜακΦέιντεν προηγήθηκε 75-74 για να ισοφαρίσει στα 47’’ 75-75 ο Σενγκούν με βολή.

Στη παράταση η Γεωργία ξέφυγε 81-77, η Τουρκία ισοφάρισε 81-81 αλλά ο Μαμουκελασβίλι έβαλε 1’24’’ πριν το τέλος το πιο καθοριστικό για την εξέλιξη του αγωνα τρίποντο. Ο Λάρκιν αστόχησε αμέσως μετά, ο Οσμάν έκανε αντιαθλητικό φάουλ, ο Αταμάν ορθώς αποβλήθηκε για τις αδικαιολόγητες διαμαρτυρίες του και η Γεωργία πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 33-36, 49-53, 68-68 (κ.α.), 75-75 (1η παράταση), 83-88

Το στατιστικό του αγώνα

Να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του αγώνα η Τουρκία κατέθεσε επίσημα ένσταση υποστηρίζοντας ότι στο σημείο της διακοπής για τον τσακωμό Κορκμάζ και Σανάτζε "χάθηκαν" 22 δευτερόλεπτα από το χρονόμετρο της αναμέτρησης που την ώρα του τσακωμού ήταν στο 4'48'' πριν το τέλος της κανονικής περιόδου αλλά όταν μετά από 15λεπτη διακοπή το ματς ξεκίνησε ξανά το χρονόματρο ήταν στα 4'26''!