EUROBASKET 2022

Ελλάδα – Ιταλία 85-81: Εξασφάλισε την πρόκριση, αγκάλιασε την πρωτιά και σκέφτεται ήδη τα νοκ-άουτ (video)

Αποστολή (σχεδόν) εξετελέσθη όσον αφορά στην πρώτη φάση. Η Εθνική Ελλάδας έκανε το 2/2 κερδίζοντας και τους γηπεδούχους Ιταλούς με 85-81 και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση και αγκάλιασε από τώρα την 1η θέση στον όμιλο και σκέφτεται ήδη τα πρώτα νοκ-άουτ στο τέλος της άλλης εβδομάδας ελπίζοντας να είναι υπερπλήρης και χωρίς άλλους παίκτες στα “πιτς”.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ στο ΜΙΛΑΝΟ: Βασιλική Καραμούζα

Οι βάσεις νίκης μπήκαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα για την ομάδα μας που με μπροστάρη τον Ντόρσεϊ ως συνέχεια της εμφάνισής του στον αγώνα με την Κροατία πήρε τα ηνία στο σκορ (9-5) ενώ προσαρμόστηκε γρήγορα στο τοίχος άμυνας των Ιταλών πάνω στον Αντετοκούνμπο με τον Ιτούδη να τον “κατεβάζει” στην καρδιά της ρακέτας όπου δεν είχε αντίπαλο.

Με άμυνα-τανάλια που κρατούσε μακριά από τη δική μας ρακέτα την “κοντή” Ιταλία η Εθνική μας ξέφυγε 16-7 κρατώντας το μεγάλο όπλο της “σκουάντρα ατζούρα” Σιμόνε Φοντέκιο στο μηδέν (0/5 σουτ) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (26-20) με Giannis και Ντόρσεϊ να κυριαρχούν.

Η διαφορά ανέβηκε και στους 12 (37-25) στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου με την Ιταλία πάντως να παίρνει ψυχολογία από τα τρίποντα Ντατόμε και Πολονάρα μειώνοντας στους 5 (37-32) και τον Ποτζέκο να… τρελαίνεται ξεσηκώνοντας την εξέδρα.

Μετά το 47-40 του ημιχρόνου με «Greek Freak» και Ντόρσεϊ να έχουν 28 από τους 47 πόντους και τον Παπανικολάου να δίνει σημαντικές βοήθειες το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε από νωρίς στο bonus των βολών (23ο λεπτό).

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να φτάνει στους 20 πόντους ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με 14 πόντους (71-57 στο 24ο λεπτό). Κάπου εκεί όμως χαλάρωσε αμυντικά και έδωσε την ευκαιρία στην Ιταλία με δύο τρίποντα του αόρατου έως τότε Φοντέκιο και του Πολονάρα μείωσε (ξανά) στους 5 (59-54) δίνοντας ελπίδα στην εξέδρα. Όμως κάπου εκεί τα όνειρα της Ιταλίας για ανατροπή εξαφανίστηκαν.

Ο Ιτούδης με παίκτες πάγκου όπως ο για ένα ακόμη ματς θετικότατος Αγραβάνης, ο έμπειρος Σλούκας και ο Λαρεντζάκης που έβγαλε ενέργεια (έβαλε και ένα… τριποντάκι) απάντησε με αρχικό 9-0 σερί για το 68-54 με 5 πόντους του “Αγρα” και με επιμέρους σκορ 12-3 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +14 (71-57).

Η Ιταλία είχε χάσει πια το μομέντουμ, η Εθνική μας έβγαζε… αφρούς στην άμυνα κρατώντας τον αντίπαλό της σε μόλις ένα τρίποντο για επτά αγωνιστικά λεπτά (26’30’’-33’30’’) και με νέο τρίποντο του Αγραβάνη έδωσε αέρα 15 πόντων (75-60) στο 34’, διαφορά που αποδείχθηκε αρκετή για τη 2η νίκη μας στους ομίλους παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 (76-68) στο 36’ και στους 4 (81-77) 100 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Εκεί όμως το τρίποντο-μαχαιριά του Ντόρσεϊ αποκατέστησε την… τάξη και σφράγισε οριστικά και αμετάκλητα τη γαλανόλευκη νίκη.

Έχοντας λοιπόν κάνει το 2/2 κόντρα στις δύο θεωρητικά πιο δυνατές ομάδες του ομίλου η Εθνική μας τυπικά χρειάζεται δύο νίκες ακόμη για να καπαρώσει την πρωτιά που όμως θεωρείται δεδομένη έχοντας να αντιμετωπίσει τις πιο αδύναμες Μεγ.Βρετανία (Δευτέρα 5/9), Ουκρανία (Τρίτη 6/9) και Εσθονία (Πέμπτη 8/9) μέχρι το φινάλε της πρώτης φάσης και πριν πάρει το αεροπλάνο για το Βερολίνο

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 47-40, 71-57, 85-81