EUROBASKET 2022

Β' Όμιλος, Ουγγαρία - Σλοβενία 88-103: «Πάρτι» από τον... σχεδόν τριπλό Ντόντσιτς και 2/2 (video)

Η Σλοβενία έκανε το 2/2 στον Β' Όμιλο του EuroBasket 2022, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση της αδύναμης Ουγγαρίας που μάλιστα έπαιξε χωρίς τον καλύτερο παίκτη της, Άνταμ Χάνγκα με... κατοστάρα (103-88).
Οι Ούγγροι δεν κατάφεραν να προβάλουν καμία αντίσταση στην Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς. Ο ηγέτης των Ντάλας Μάβερικς ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε λιγότερο από 20 λεπτά συμμετοχής, φτάνοντας κοντά στο triple double, το οποίο σχεδόν σίγουρα θα πετύχαινε αν έμενε περισσότερη ώρα στο παρκέ...

Το παιχνίδι τελείωσε ουσιαστικά από τα πρώτα λεπτά, που οι Σλοβένοι ξέφυγαν στο σκορ, με ένα επιμέρους 2-18 στο ξεκίνημα και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους... Το 2ο ημίχρονο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα και περισσότερο... επίδειξης, με τις δύο ομάδες να μην δίνουν καμία σημασία στην άμυνα.

Για την Ουγγαρία δεν έπαιξε ούτε δευτερόλεπτο ο ηγέτης της Άνταμ Χάνγκα και είχε κορυφαίο τον Περλ με 18 πόντους. Από πλευράς Σλοβένων, εκτός του Ντόντσιτς ξεχώρισε ο Πρέπελιτς με 14 πόντους, ενώ ο Γκόραν Ντράγκιτς έπαιξε μόλις για 6,5 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 33-54, 60-88, 88-103