EUROBASKET 2022

Β’ Όμιλος, Λιθουανία – Γαλλία 73-77: Φουρνιέ και Ερτέλ “καθάρισαν” για τους “τρικολόρ”, τραυματίστηκε ο Γκριγκόνις (video)

Σεφτέ στις νίκες στο Ευρωμπάσκετ έκανε η Γαλλία ενώ αντίθετα η Λιθουανία που την Κυριακή θα αντιμετωπίσει τους γηπεδούχους Γερμανούς έχασε και δεύτερο ματς!

Η Λιθουανία με άξονα τον Γκριγκόνις και βοήθειες από τον Βαλαντσιούνας είχε υπό τον έλεγχό της το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και προηγήθηκε μέχρι και με 6 πόντους διαφορά (56-50) ενώ μετά από 32,5 λεπτά αγώνα έδειχνε ότι είχε το πάνω χέρι (60-54).

Όμως σε εκείνο το σημείο η Γαλλία με τους Ερτέλ και Φουρνιέ έτρεξε επιμέρους σκορ 17-4 στα επόμενα 5,5 λεπτά και ξέφυγε με 7 (71-64). Τα τρίποντα του Γιουκουμπάιτις κράτησαν ζωντανές τις ελπίδες της Λιθουανίας που μείωσε σε απόσταση βολής (74-72) αλλά βολές Φουρνιέ και Γκομπέρ έγραψαν το τελικό σκορ.

Ο Φουρνιέ ήταν ο μοναδικός παίκτης των “τρικολόρ” με διψήφιο αριθμό πόντων (27) ενώ ο Μουσταφά Φαλ του Ολυμπιακού σε 13 λεπτά είχε 6 πόντους. Από τη Λιθουανία ο “πράσινος” Γκριγκόνις είχε 13 πόντους αλλά τραυματίστηκε σχεδόν δύο λεπτά πριν το φινάλε μετά από επαφή γόνατο με γόνατο με αντίπαλο και αποχώρησε, ενώ ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 15.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 41-40, 56-50, 73-77