EUROBASKET 2022

Α' Όμιλος, Βουλγαρία - Τουρκία 87-101: Απελπιστικά μόνος ο Βεζένκοβ, 2/2 η ομάδα του Αταμάν

Για τρία δεκάλεπτα το πάλεψε φιλότιμα η Βουλγαρία απέναντι στην Τουρκία, όσο άντεξε δηλαδή ο Βεζένκοβ αλλά στο φινάλε η ομάδα του Αταμάν έκανε το 2/2 με "κατοστάρα"
Πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 101-87 η Τουρκία πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο Ευρωμπάσκετ και αγκάλιασε πλέον την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η Βουλγαρία του Σάσα Βεζένκοβ ο οποίος έλαμψε ξανά με 28 πόντους ήταν άκρως ανταγωνιστική μέχρι το 30ο λεπτό όταν και έχανε με 75-71. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο έμεινε από δυνάμεις.

Η Τουρκία παρά την απουσία του Φουρκάν Κορκμάζ και με μπροστάρηδες τους ΝΒΑερ Οσμάν και Σενγκούν πάτησε γκάζει με επιμέρους σκορ 17-6 στα πρώτα έξι λεπτά της τέταρτης περιόδου και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 52-50, 71-75, 87-101