EUROBASKET 2022

Δ' Όμιλος, Σερβία – Ολλανδία 100-76: Εύκολα ο Γιόκιτς και η παρέα του, τώρα Τσεχία!

Εύκολο βράδυ είχε η Σερβία, παρά την απουσία του Νίκολα Μιλουτίνοφ, επικρατώντας με άνεση της Ολλανδίας, η οποία έβγαλε αντίδραση στην επιστροφή από το ημίχρονο!

Η Σερβία στον πρώτο αγώνα του EuroBasket 2022, αναμετρήθηκε με την Ολλανδία. Ο Νίκολα Γιόκιτς ξεκίνησε το παιχνίδι… ζεστά, κάνοντας «πιρουέτες». Από το πρώτο ημίχρονο, ήταν ο μοναδικός παίκτης του Σβέτισλαβ Πέσιτς με διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους Ολλανδούς αυτός που… τράβαγε ήταν ο Ντε Γιόνγκ, ο οποίος σε 13 λεπτά συμμετοχής είχε 15 πόντους με 6/7 σουτ εντός πεδιάς (3/3 τρίποντα).

Οι δεκατρείς πόντοι (51-48) προβάδισμα όπου είχαν οι Σέρβοι από την ανάπαυλα, έκαναν να μοιάζει το παιχνίδι τυπική διαδικασία, αλλά ένα ξέσπασμα (7-0) των Ολλανδών στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου τους έβαλε και πάλι στο παιχνίδι. Οι έμπειροι και σαφώς πιο δυναμικοί Σέρβοι όμως, έλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού και τελικά ήταν εκείνοι όπου πήραν τη νίκη!