EUROBASKET 2022

EuroBasket 2022, Κροατία - Ελλάδα 85-89 (τελικό)

Πρώτος αγώνας της Εθνικής μας ομάδας στο Ευρωμπάσκετ 2022 και στον όμιλο που λαμβάνει χώρα στο Μιλάνο κόντρα στην Κροατία των Χεζόνια, Μπογκντάνοβιτς, Σάριτς και Ζούμπατς.
ΑΠΟΣΤΟΛΗ στο ΜΙΛΑΝΟ: Βασιλική Καραμούζα

4η περίοδος

Οι Κροάτες δεν το «έβαζαν κάτω» και παρά τα πολλά νεύρα από Ζούμπατς και Μουλαομέροβιτς, που έφεραν τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα, κατάφεραν με τρίποντο του Σίμον να μειώσουν στους 4 (73-77) και λίγο αργότερα στους 2 (82-84 στο 38'). Όμως η Ελλάδα με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι κομβικός και να κάνει «μαγικά πράγματα» σε άμυνα (2 συνεχόμενες τάπες) και επίθεση (τους 5 τελευταίους πόντους της Εθνικής), η Ελλάδα κατάφερε να φτάσει τελικά σε μια μεγάλη νίκη με 85-89 στην πρεμιέρα της στο EuroBasket 2022

3η περίοδος

Αν και μέχρι τα μισά της 3ης περιόδου η Εθνική μας είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα προηγούμενη με 17 (53-36) και 16 (59-43) πόντους, μετά το 24ο λεπτό έκανε μία απίστευτη κοιλιά τόσο αμυντικά αφού δεν είχε λύσεις στα τρίποντα του Τζαλίν Σμιθ (έβαλε 10 από τους 14 πόντους του σε αυτή την περίοδο) όσο και επιθετικά με βεβιασμένες ενέργειες. Έτσι η Κροατία με επιμέρους σκορ 17-3 μέσα σε 4 λεπτά μείωσε σε απόσταση βολής (62-60) στο 28ο λεπτό με το δεκάλεπτο να λήγει με την ομάδα μας προηγούμενη με 8 (70-62) χάρη σε προσωπικές ενέργειες των Αγραβάνη και Γιάννη Αντετοκούνμπο.

2η περίοδος

Ένα ονειρικό πρώτο πεντάλεπτο στη 2η περίοδο έβαλε βάσεις νίκης για την Εθνική μας ομάδα. Με τον Ντόρσεϊ να έχει μπει στα παπούτσια του... Στέφεν Κάρι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάτησε γκάζι και ξέφυγε 36-21 με τον παίκτη των Ντάλας Μάβερικς να φτάνει στους 18 πόντους έχοντας 4/4 τρίποντα ενώ η διαφορά ανέβηκε και στους 19 (40-21) με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο απέναντι στους Κροάτες που τα είχαν χαμένα. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο με την Εθνική μας στο +16 (46-30) έχοντας πρώτους σκόρερ τους Ντόρσεϊ (20) και Γιάννη Αντετοκούνμπο (12) ενώ από τους Κροάτες προσπαθούν Χεζόνια και Μπογκντάνοβιτς με 10 πόντους έκαστος.

1η περίοδος

Παρά το νωθρό ξεκίνημα που έδωσε την ευκαιρία με γρήγορους πόντους του Χεζόνια να προηγηθεί 8-3 και 10-5 η Εθνική μας βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνά της και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 8 πόντους. Με τους Γιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο και Ντόρσεϊ να βάζουν τους 17 πρώτους πόντους της η Εθνική μας έτρεξε επί μέρους σκορ 17-4 και προσπέρασε 22-14 με τον Ντόρσεϊ να έχει 2/2 τρίποντα και συνολικά 10 πόντους ενώ 7 έχει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Θυμίζουμε ότι η Εθνική μας παρατάχθηκε δίχως τους δύο σέντερ της, τον ανέτοιμο Γιώργο Παπαγιάννη και τον τραυματία Κώστα Αντετοκούνμπο