EUROBASKET 2022

Δ Όμιλος, Ισραήλ - Φινλανδία 89-87: Ο εκπληκτικός Αβντίγια το... πήρε πάνω του στην πρεμιέρα! (video)

Φοβερό ματς στην Πράγα, στην παρθενική αναμέτρηση του Δ Ομίλου, με το Ισραήλ του Ντένι Αβντίγια, που πέτυχε double double, να επικρατεί της Φινλανδίας στην παράταση με 89-87!
Το Ισραήλ μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε στην παράταση της Φινλανδίας του τρομερού Λάουρι Μάρκανεν, με 89-87 και μπήκε με το δεξί στην πρεμιέρα του Δ Ομίλου.

Η Φινλανδία ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και με μπροστάρη τον συγκλονιστικό Μάρκανεν (33 πόντους, 12 ριμπάουντ) που μόλις... χθες (1/9) έμαθε τα νέα από την απέναντι όχθη του Ατλαντικού ότι μετακομίζει από το Κλίβελαντ στους Τζαζ, κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με διψήφιες διαφορές (16-27 στο 10') στο ξεκίνημα. Το Ισραήλ όμως σιγά σιγά μπήκε στο κλίμα του αγώνα βρίσκοντας λύσεις επιθετικά, με το ματς από το 2ο δεκάλεπτο και έπειτα να γίνεται ντέρμπι...

Στο τέλος οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Αβντίγια να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο, με το οποίο έστειλε τελικά το ματς στην παράταση (79-79), 38 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα 5αλεπτο, οι Ισραηλινοί έδειξαν πιο αποφασισμένοι, προηγήθηκαν με +5 (84-79 στο 44') και παρά το ότι οι Φινλανδοί δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν, κατάφεραν να φτάσουν στην νίκη, με τον νεαρό ηγέτη τους, Ντένι Αβντίγια (23 πόντοι, 15 ριμπάουντ) να το... παίρνει προσωπικά!

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 40-40, 61-58, 79-79 (κ.δ.), 89-87 (τελικό)