EUROBASKET 2022

Β’ Όμιλος, Γαλλία – Γερμανία 63-76: Έβγαλε «δόντια» η «νασιοναλμάνσαφτ» και κατασπάραξε τους «τρικολόρ»!

Φαβορί η Γαλλία είπατε; Μάλλον ξεχάσατε τους γηπεδούχους Γερμανούς που με φοβερή άμυνα και ενθουσιασμό έκαναν μια χαψιά τους «τρικολόρ» με 76-63.

Η Γερμανία με ενθουσιασμό από την παρουσία 19.000 φιλάθλων της στις εξέδρες της Lanxess Arena είχε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα, επιβάλλοντας ένα αργό τέμπο με σκληρό παιχνίδι στην άμυνα όπου ο Τάις έδινε το σύνθημα.

Έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 38-31 και κυρίως απάντησε ψύχραιμα και αποτελεσματικά όταν η Γαλλία ξεκίνησε την 3η περίοδο με 8-0 σερί, διά χειρός Γιαμπουσέλε. Με τους Τίμαν, Λο και Σρέντερ η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ έτρεξε επιμέρους σκορ 19-4 στα επόμενα επτά λεπτά, ξέφυγε με 57-43 στο 30’ και πήρε τη νίκη.