EUROBASKET 2022

Β Όμιλος, Βοσνία - Ουγγαρία 95-85: Ντέρμπι... μέχρι να αναλάβουν οι Νούρκιτς και Μούσα

Πρώτο παιχνίδι και για τον Β' Όμιλο του EuroΒasket, με την Βοσνία να παίρνει σπουδαία νίκη, επικρατώντας επί της Ουγγαρίας με σκορ 95-85.

Χαμόγελα για τους Βόσνιους στην Κολωνία, όπου έκαναν το 1/1 απέναντι στην Ουγγαρία, με τους Νούρκιτς και Μούσα να σημειώνουν από 19π. Αξιόμαχοι οι Ούγγροι, με τον Χάνγκα να συνεισφέρει αρκετά στο παιχνίδι τους (σ.σ. 16π.), αλλά τον Μπενκέ να οδηγεί στο σκοράρισμα με την στατιστική του να σταματά στους 20.

Δυναμικό ξεκίνημα για τους τυπικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι με το ματς να είναι ντέρμπι και με όπλο τα εντός πεδιάς σουτ ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με την διαφορά υπέρ τους στον πόντο.

Η συνέχεια διαφορετική, με τους Βόσνιους να πατούν το πόδι στο γκάζι και με μπροστάρη τον Μούσα της Ρεάλ Μαδρίτης, απέκτησαν σταθερό προβάδισμα... ώστε με το πέρας τεσσάρων 10λέπτων να επικρατούν με σκορ 95-85. Κομβική αποδείχθηκε η τρίτη περίοδος, όπου οι Βαλκάνιοι έκτισαν διαφορά 11 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 45-46, 73-63, 95-85