EUROBASKET 2022

Σλοβενία - Σερβία 97-92: Ο Λούκα Ντόντσιτς βγήκε νικητής από την «φιλική μονομαχία» με τον Γιόκιτς στην παράταση!

Μέγαλο Βαλκανικό ντέρμπι, φιλικού χαρακτήρα διεξήχθη στη Σλοβενία, με τον Λούκα Ντόντσιτς να επικρατεί στην παράταση με 97-92 (86-86 κ.δ.), πολύ δύσκολα της Σερβίας του Νίκολα Γιόκιτς, σε ένα ματς με... άρωμα ΝΒΑ!
Τρομερό ματς που μόνο με... φιλικό δεν έμοιαζε, έλαβε χώρα στη Λιουμπλιάνα, με τον Λούκα Ντόντσιτς και τη Σλοβενία να επικρατούν τελικά της Σερβίας του απίστευτου Νίκολα Γιόκιτς, μετά από παράταση! Οι Σλοβένοι πήραν την νίκη στο έξτρα 5αλεπτο με 97-92, σε ένα παιχνίδι που θύμισε NBA...

Ο «Λούκα Μάτζικ» τελείωσε το ματς με 34 πόντους (9/14 βολές, 8/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα) ενώ μοίρασε 9 ασίστ, μάζεψε 5 ριμπάουντ και είχε 1 κόψιμο σε 34' συμμετοχής. Ο Μάικ Τόμπι ήταν πολύ καλός για τους νικητές, πετυχαίνοντας 16 πόντους με 9 ριμπάουντ ενώ και ο Κλέμεν Πρέπελιτς πέτυχε ισάριθμους πόντους.

Από πλευράς Σερβίας, ο Γιόκιτς έκανε ότι μπορούσε, με 26 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 32', με τους Βασίλιε Μίσιτς (17π., 8ασ.) και Νίκολα Κάλινιτς (12π.) να είναι επίσης εξαιρετικοί αλλά... όχι αρκετοί!

Με 20 δευτερόλεπτα να απομένουν, πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Γιόκιτς ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 86-86, χάνοντας όμως την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ ο μεγάλος του αντίπαλος, Ντόντσιτς στην απέναντι πλευρά αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση.

Στον έξτρα χρόνο, ένα μεγάλο τρίποντο από τον Τσάντσαρ ήταν αυτό που έκανε το 95-92, ένα λεπτό πριν το τέλος και ο Πρέπελιτς με 2/2 βολές κλείδωσε τελικά την νίκη για τους Σλοβένους

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-42, 67-65, 86-86 (κ.δ.), 97-92