EUROBASKET 2022

Σαρωτική η Γαλλία, διέλυσε με 100-68 την Ιταλία

Φοβερή και τρομερή η Γαλλία στο φιλικό προετοιμασίας που έγινε στο Μονπελιέ έκανε… φύλλο και φτερό την Ιταλία όπως μαρτυρά το τελικό σκορ.

Μετά τη νίκη της στη Μπολόνια πριν μία εβδομάδα η Γαλλία έκανε το 2/2 στα φιλικά προετοιμασίας κόντρα στη “σκουάντρα ατζούρα” κερδίζοντας πολύ εύκολα με 100-68 την Ιταλία.

Οι “τρικολόρ” καθάρισαν τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο όταν πήραν αέρα 15 πόντων με την Ιταλία να παρατάει το ματς μετά το 33ο λεπτό.

ΓΑΛΛΙΑ: Λουβαβού-Καμπαρό 10, Ερτέλ 13, Γιαμπουσέλ 7, Φουρνιέ 13, Γκομπέρ 10, Οκόμπο 18, Μ’Μπαγιέ, Μαλεντόν 8, Ζαιτέ 8, Πουαριέ 9, Ταρπέι 1, Κορντινιέ 3, Χάουαρντ

ΙΤΑΛΙΑ: Τονούτ 2, Γκαλινάρι 11, Μέλι 13, Φοντέκιο 4, Παγιόλα 4, Ντέλα Βάλε 2, Σπισού 2, Μάνιον 5, Μπιλίγκα 6, Τεσιτόρι 2, Ρίτσι, Μπαλντάσο 8, Πολονάρα 9