EUROBASKET 2022

«Θεριό» η Λιθουανία, 82-77 την Ισπανία στα Κανάρια Νησιά

Έδειξε τα… δόντια της και τις προθέσεις της να πρωταγωνιστήσει στο προσεχές Ευρωμπάσκετ η Λιθουανία που νίκησε 82-77 την Ισπανία στα Κανάρια Νησιά.

Η ομάδα του Μακσβίτις είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά αφού προηγήθηκε 42-36 στο ημίχρονο και ξέφυγε και με 16 (62-46) στην 3η περίοδο.

Όμως η Ισπανία κατάφερε να επιστρέψει και αφού μείωσε 64-57 στο 30’ ισοφάρισε 66-66. Όμως στο φινάλε η Λιθουανία με τους Γκριγκόνις και Μπραζντέικις «καθάρισε» τη νίκη.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Γ.Ερνανγκόμεζ 22, Χ.Ερνανγκόμεζ 17, Μπράουν 11, Μπριζουέλα 7, Κολόμ 1, Σάιθ 2, Γκουέρα 2, Γκαρούμπα 6, Ρούντι 2, Γιουλ 5, Πάρα, Πραντίγια 2, Λόπεζ-Αροστέγκι

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μπραζντέικις 19, Γκριγκόνις 11, Γιουκουμπάιτις 11, Σαμπόνις 11, Βαλαντσιούνας 10, Λεκάβιτσιους 4, Μπουτκεβίτσιους 3, Ετσόντας 2, Ταρόλις, Ντίμσα, Μασιούλις