EUROBASKET 2022

Γεωργία - Ισραήλ 96-104: Υπερηχητικοί και χωρίς Αβντίγια οι φιλοξενούμενοι απέναντι στον εξαιρετικό Σενγκέλια

Φιλική αναμέτρηση προς τέρψη του κοινού , καθώς το Ισραήλ επικράτησε στην έδρα της Γεωργίας με σκορ 96-104. Απών για τους φιλοξενούμενους ο NBAερ Αβντίγια λόγω ίωσης, ενώ για την ομάδα του Ηλία Ζούρου πρωταγωνίστησαν τόσο ο Σενγκέλια, όσο και ο παλιός γνώριμος Γκιόργκι Σερμαντίνι.
Μεγαλύτερη βαρύτητα στην επίθεση έδωσαν Γεωργία και Ισραήλ, με τις δύο ομάδες να αναμετρούνται σε φιλικό αγώνα που διεξήχθει στην Τιφλίδα. Σενγκέλια (σ.σ. 26π.) και οι διπλοί Σερμαντίνι, Σανάτζε και ΜακΦέιντεν έκαναν εξαιρετική προσπάθεια, ωστόσο προδόθηκαν από την άμυνα και τον πλουραλισμό των αντιπάλων τους.

Από το ημίχρονο φάνηκε ότι το σκορ θα αγγίξει υψηλά νούμερα, με τους φιλοξενούμενους  να ξεπερνούν τόσο στην πρώτη όσο και στην δεύτερη περίοδο το φράγμα των 25 πόντων και το σύνολο του Ηλία Ζούρου να ακολουθεί από κοντά.

Η διαφορά του σκορ άνοιξε ακόμη περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι Ισραηλινοί έφτασαν να προηγούνται με +19, ωστόσο η Γεωργία αντεπιτέθηκε στο τέλος και μάζεψε το χάσμα στο -8. Τέλος της αναμέτρησης με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 96-104 και τους γηπεδούχους να δέχονται την τρίτη διαδοχική ήττα, έπειτα από τα δύο φιλικά απέναντι στην Ουκρανία. Πλέον ετοιμάζονται να ταξιδέψουν στην Αθήνα για λογαριασμό του Τουρνουά Ακρόπολις, όπου θα αντιμετωπίσουν την Τουρκία (17/08) στο ΟΑΚΑ.

Oι κορυφαίοι της Γεωργίας: Σενγκέλια 26, Σερμαντίνι 16, Σανάτζε 15, ΜακΦέιντεν 13