EUROBASKET 2022

Με… ζόρι η Λιθουανία, 90-88 την Εσθονία

Ζορίστηκε αλλά βγήκε νικήτρια η Λιθουανία

Αν και είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε με 9 πόντους διαφορά 3 λεπτά πριν το φινάλε, η Λιθουανία ζορίστηκε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Εσθονίας, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Αλίτους.

Οι γηπεδούχοι του Μακσβίτις έπαιξαν ξανά δίχως τους δύο ΝΒΑερ σταρ Γιόνας Βαλαντσιούνας και Ντομάντας Σαμπόνις, αλλά και χωρίς τους Κουζμίνσκας και Γκριγκόνις. Είχαν συνεχώς το πάνω χέρι στο σκορ, αφού προηγήθηκαν με 14 πόντους διαφορά λίγο πριν το ημίχρονο (37-23). αλλά χαλάρωσαν στην 4η περιόδο.

Τότε η Εσθονία μείωσε 81-77 και παρότι με τους Μπραζντέικις και Λεκάβιτσιους οι Λιθουανοί ξέφυγαν 87-78, οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τα δεκαλεπτα: 22-19, 45-35, 73-62, 90-88

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μπραζντέικις 16, Λεκάβιτσιους 15, Μπιρούτις 12, Ετσόντας 10, Ζουκάουσκας 8, Μπουτκεβίτσιους 7, Ταρόλις 7, Γιοκουμπάιτις 6, Μασιούλις 4, Ντίμσα 5

ΕΣΘΟΝΙΑ: Κουλαμάε 23, Τρειέρ 20, Γιεσάρ 12, Βένε 9, Τας 11, Κοτσάρ 5, Χερμέτ 3, Ραιέστε 4, Ντόρμπεκ 2