EUROBASKET 2022

Φινλανδία - Βέλγιο 80-71: Θετικό δείγμα και χωρίς Μάρκανεν για τους Σκανδιναβούς

Θετικό δείγμα για την Εθνική Φινλανδίας η οποία επικράτησε στο Στάδιο Ταμπερέ, με σκορ 80-71 επί του Βελγίου.
Συνεχίζεται η προετοιμασία των Σκανδιναβών στο Ταμπερέ, όπου φιλοξένησαν το Βέλγιο σε ακόμη ένα τεστ ντράιβ ενόψει του Ευρωμπάσκετ. Ο κόουτς Τουόβι είδε την ομάδα του να έχει ισορροπία σε επίθεση και άμυνα, να φτάσει στην επικράτηση με σκορ 80-71, δίχως να πιάσει υψηλή απόδοση. Τι και αν απουσιάζε ο κορυφαίος του παίκτης, ο NBAερ Λάουρι Μαρκάνεν, οι υπόλοιποι έκαναν την δουλειά τους και με κορυφαίο δίδυμο τους Ενκαμούα και Βαλτόνεν (σ.σ. 19 και 15 π. αντίστοιχα), οδηγήθηκαν σε ένα εύκολο απόγευμα.

Αναφορικά με την εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι φόρτσαραν από την πρώτη περίοδο, προηγούμενοι με +6 πόντους, ενώ μετέπειτα οι Βέλγοι έδειξαν πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο. Ακόμη ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο καθόρισε σε μεγάλο βαθμό τις τύχες του φιλικού, ώστε η μειωμένη απόδοση του τελευταίου δεκαλέπτου να μην επηρεάζει το τελικό σκορ.