Buzzer Beater

Ο Μπέικον σουτάρει περισσότερο από τον Ντομινίκ Ουίλκινς και τον Γκάλη!

Τελικά ο Ντουέιν Μπέικον ήταν αυτό που χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός, το “κομμάτι που έλειπε από το παζλ” όπως πριν ένα μήνα είχε δηλώσει ο ίδιος, ή μήπως στην περίπτωσή του ισχύει το “όπου ευημερούν οι ατομικές επιδόσεις μαραζώνει μια ομάδα”;

Ο Ντουέιν Μπέικον μπήκε ξαφνικά στη ζωή του Παναθηναϊκού τη φετινή σεζόν μετά την 5η αγωνιστική (ρεκόρ Παναθηναϊκού έως τότε 1-4) και 12 αγωνιστικές αργότερα (ρεκόρ 5-7) με ένα μεγάλο, σαφές αντιπροσωπευτικό δείγμα μπορεί κάποιος να καταλάβει αν ο Μπέικον βοήθησε τον Παναθηναϊκό ή αν ο Παναθηναϊκός έγινε ομάδα του Μπέικον.

Οι αριθμοί στην προκειμένη περίπτωση καταλήγουν στο 2ο συμπέρασμα αφού στα 12 παιχνίδια που έχει παίξει ο Μπέικον:

• Βάζει το 25,9% των πόντων της ομάδας του
  • Παίρνει το 26,7% των σουτ εντός πεδιάς
  • Εκτελεί το 30,3% των ελευθέρων βολών

Ειδικότερα, δε, στα 5 τελευταία παιχνίδια όπου ο Παναθηναϊκός μετράει ισάριθμες ήττες ο Μπέικον:

• Βάζει το 29,7% των πόντων της ομάδας του
  • Παίρνει το 30,5% των σουτ εντός πεδιάς
  • Εκτελεί το 27,7% των ελευθέρων βολών

Αξίζει, δε, να σημειωθεί ότι στα 4 από τα 5 τελευταία παιχνίδια, 4 ματς εκτός έδρας με Βαλένθια, Μπαρτσελόνα, Εφές και Μπάγερν ο Αμερικανός δείχνει δύο εκ διαμέτρου αντίθετα αγωνιστικά πρόσωπα ανά ημίχρονο.
Στους παραπάνω 4 αγώνες μακριά από το ΟΑΚΑ και στα 1α ημίχρονα έχει: 2/27 σουτ (7% ευστοχία) και 6 πόντους συνολικά ενώ

Στα 2α ημίχρονα έχει 24/51 σουτ (47,1% ευστοχία) και 73 πόντους!

Συνολικά ο Μπέικον στους 12 αγώνες που έχει παίξει έως τώρα έχει πάρει 203 προσπάθειες για σουτ εντός πεδιάς που μεταφράζεται σε 16,92 ανά αγώνα. Επίδοση η οποία είναι η 7η μεγαλύτερη στην ιστορία της Ευρωλίγκα! Μόλις τέσσερις παίκτες στο παρελθόν, ο Ρώσος Αλεξέι Σβεντ (δις), ο αείμνηστος Αμερικανός σκόρερ Αλφόνσο Φορντ (δις) και οι Λιν Γκριρ και Τζαμέιλ Ριτς έπαιρναν σε μία σεζόν περισσότερα εντός πεδιάς σουτ, όχι πολύ περισσότερα από τον Μπέικον αφού ο 1ος της σχετικής λίστας Γκριρ είχε 1 σουτ παραπάνω (17,87 ανά αγώνα) παίζοντας στην ουραγό πολωνική το 2003-04 Σλασκ Βρότσλαβ.

Περισσότερες εντός πεδιάς προσπάθειες σε μία σεζόν (μ.ο.)

* Έως και 17η

Ο Μπέικον πάντως ήδη γράφει ιστορία για παίκτη του Παναθηναϊκού στα κύπελλα Ευρώπης και όχι μόνο στην Ευρωλίγκα. Τα σχεδόν 17 σουτ εντός πεδιάς σε μέσο όρο είναι τα περισσότερα που έκανε ποτέ σε μία σεζόν παίκτης του “εξάστερου”! Είναι σχεδόν 4 σουτ περισσότερα ανά αγώνα από την μεγαλύτερη επίδοση επί ημερών Ευρωλίγκα από τον Μάικ Τζέιμς το 2017-18. Παράλληλα είναι η μεγαλύτερη επίδοση και από παίκτες-κολοσσούς που φόρεσαν τη φανέλα της ομάδας αφού ο Μπέικον παίρνει περισσότερα εντός πεδιάς σουτ από τον θρύλο Νίκο Γκάλη της σεζόν 1993-94 και τους Ζάρκο Πάσπαλι (του 1994-95) και Ντομινίκ Ουίλκινς (του 1995-96)!

12.24

Σημειώστε, ότι ο Μπέικον την περσινή σεζόν στη Μονακό έπαιρνε 11,5 προσπάθειες ανά αγώνα σκοράροντας 14 πόντους σε 25 λεπτά συμμετοχής. Φέτος παίρνει 16,9 προσπάθειες (5,5 περισσότερες) σκοράροντας 20,9 πόντους σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Άφησα για το τέλος ένα στατιστικό στοιχείο που λέει πάρα πολλά για τη δράση του Μπέικον μέσα στο σύνολο της ομάδας του Παναθηναϊκού. Το οποίο δείχνει ότι το 81,3% των πόντων του Αμερικανού σκόρερ προέρχεται από ατομικές ενέργειες και όχι συνεργασίες! Οι 204 από τους 251 έως τώρα πόντους του δηλαδή ήρθαν χωρίς ασίστ από κάποιον συμπαίκτη του! Στα 7 από τα 12 παιχνίδια του έως τώρα το ποσοστό των unassisted πόντων του ήταν κάτω του 19% με αποκορύφωμα τον αγώνα με τη Μπάγερν όπου ούτε ένας από τους 18 πόντους του προήλθε από ασίστ!