Buzzer Beater

Το επίτευγμα του Μαντζούκα στ’ αχνάρια Ζήση και Χαραλαμπόπουλου!

Έμεινε για σχεδόν 18 λεπτά στο παρκέ του ΟΑΚΑ πρόλαβε όμως στο διάστημα αυτό να γίνει «διψήφιος» και να βάλει το όνομά του σε μία, η αλήθεια είναι, πολύ μικρή λίστα στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ στην Ευρωλίγκα.

Γράφει ο Γιάννης Ψαράκης

Ο λόγος φυσικά για τον Λευτέρη Μαντζούκα ο οποίος στην ήττα του Παναθηναϊκού με 95-83 από τη Μακάμπι έγραψε τη δική του «ιστορία». Έγινε μόλις ο 3ος νεότερος Έλληνας παίκτης στην Ευρωλίγκα που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων στη διοργάνωση με τους 11 που έβαλε έχοντας μάλιστα τρία εύστοχα τρίποντα.

Ο Μαντζούκας το πέτυχε σε ηλικία 18 ετών, 7 μηνών και 29 ημερών και είναι ο τρίτος Έλληνας παίκτης κάτω των 19 ετών που το καταφέρνει. Ο νεαρότερος ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και αυτός με τη φανέλα του Παναθηναϊκού στις 16 Απριλίου 2015 και στον 2ο αγώνα των πλέι-οφ με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα όταν σε ηλικία 18 ετών, 3 μηνών και 10 ημερών έβαλε 14 πόντους δίχως να χάσει σουτ (2/2 βολές, 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα!) σε σχεδόν 22 λεπτά συμμετοχής.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με αντίπαλο τον Αντρέι Κιριλένκο σε φάση από τον ιστορικό αγώνα του τον Απρίλιο του 2015

Ο Νίκος Ζήσης τη σεζόν 2001-02, πριν μπει στα 19 του πρόλαβε να καταγράψει τρεις αγώνες διψήφιος με τη φανέλα της ΑΕΚ. Η πρώτη και… ιστορική σε ηλικία 18 ετών, 4 μηνών και 24 ημερών ήταν εναντίον της τότε λεγόμενης Τάου (νυν Μπασκόνια) στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα στις 9 Ιανουαρίου 2002 με 10 πόντους (3/3 βολές, 2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα) ενώ την ίδια σεζόν σε ηλικία μικρότερη του Μαντζούκα ξεπέρασε άλλες δύο φορές τους 10 πόντους βάζοντας 11 στην Ουράλ Γκρέιτ και 12 εναντίον της Ολίμπια Λουμπλιάνα στο Top-16.

Ο Νίκος Ζήσης με τη φανέλα της ΑΕΚ το 2002

Να σημειωθεί, τέλος, ότι ο πρώτος Έλληνας παίκτης κάτω των 20 ετών που έγινε διψήφιος σε αγώνα της Ευρωλίγκα ήταν ο εσχάτως παίκτης και των… ριάλιτι παιχνιδιών της τηλεόρασης Μιχάλης Πελεκάνος ο οποίος σε ηλικία 19 ετών, 5 μηνών και μιας ημέρας σε αγώνα του Περιστερίου με την ελβετική Λουγκάνο στις 26 Οκτωβρίου 2000 με 11 πόντους.