Buzzer Beater

«Ύβρις, νέμεσις, κάθαρσις». Από το κράξιμο στην αποθέωση του Σλούκα τρία χρόνια μετά! (video)

Τρία χρόνια πριν, στο ίδιο γήπεδο, στο ίδιο ματς με διαφορετική φανέλα ο Κώστας Σλούκας είχε γίνει σύνθημα στο στόμα των οπαδών που τον έβριζαν. Το βράδυ της Πέμπτης (28/10) ήταν σειρά των ίδιων να τον αποθεώσουν...
Γράφει ο Γιάννης Ψαράκης

Ήταν 15 Νοεμβρίου 2018 όταν η Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς βρισκόταν στο ΣΕΦ για αγώνα της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα. Με το σκορ στο 70-69 υπέρ της τουρκικής ομάδας ο Κώστας Σλούκας, κάτι περισσότερο από ένα λεπτό πριν το τέλος, ανέλαβε την πιο κρίσιμη επίθεση του ματς. Και την μετέτρεψε σε τρίποντο που αποδείχθηκε νικητήριο για τη Φενέρ κάνοντας το 73-69 πριν ο Ολυμπιακός μειώσει στο τελικό 73-72. Ο «Σλου» δικαίως πανηγύρισε εκείνο το καλάθι με την τότε ομάδα του κάτι που δεν άρεσε καθόλου στους οπαδούς του Ολυμπιακού που το θεώρησαν… ύβρι για την ομάδα τους και στόλισαν με υβριστικό σύνθημα τον διεθνή γκαρντ.

Τρία χρόνια μετά, ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου στο ίδιο ματς ο Σλούκας φορώντας, ξανά, τα ερυθρόλευκα έκανε το ίδιο με τότε μόνο που αυτή τη φορά ήταν προς όφελος του Ολυμπιακού και φυσικά γνώρισε την αποθέωση από το κατάμεστο και ηφαιστειώδες ΣΕΦ δίνοντας τη δική του απάντηση…

Με τη φανέλα του Ολυμπιακού ήταν το πρώτο νικητήριο καλάθι του σε αγώνα της Ευρωλίγκα αν και είχαν προηγηθεί δύο τρίποντα ισοφάρισης που είχαν στείλει αγώνες στην παράταση παλαιότερα.

Το πρώτο ήταν πριν σχεδόν 10 χρόνια. Στις 26 Ιανουαρίου 2012 όταν ο Ολυμπιακός έπαιξε στην Τουρκία με τη Γαλατασαράι και ο 22χρονος τότε Σλούκας με τρίποντο από τη σέντρα (!) ισοφάριζε με τη λήξη 69-69 κάτι όμως που δεν ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στον μετέπειτα πρωταθλητή Ευρωλίγκα Ολυμπιακό που έχασε εκείνο το ματς 78-77

Γενάρης ήταν και το 2021, 19 του μήνα, όταν ο Ολυμπιακός για την περσινή σεζόν έπαιξε στο Αστρομπάλ της Λυόν με τη Βιλερμπάν. Ο Σλούκας με το σκορ στο 86-83 πήρε το τελευταίο σουτ, το έβαλε, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 86-86 και πήρε τη νίκη 101-93 στην παράταση.