Άρης – Προμηθέας 89-85 (παρ.): Επική «μάχη» με νικητή τον... Θεό του πολέμου! (video)

Η τριποντάρα από το κέντρο του Χάντερ Χέιλ, που έστειλε το ματς στην παράταση, δεν θορύβησε τον Άρη που κατάφερε να θριαμβεύσει στην έδρα του και να ισοφαρίσει την σειρά των Play Offs (89-85) με τον Προμηθέα οδηγώντας την σε τρίτο παιχνίδι.

Ο Άρης υποδέχτηκε τον Προμηθέα για το δεύτερο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς Play Offs των προημιτελικών της Basket League και είχε στόχο την ισοφαρίσει και το κατάφερε μετά κόπων και βασάνων με 89-85.

Οι Θεσσαλονικείς έδειχναν από νωρίς να παίρνουν τα ηνία της αναμέτρησης με την βοήθεια του Ρόνι Χάρελ. Παρά τις προσπάθειες του Κάουαν και του Χέιλ για να πλησιάσει ο Προμηθέας στο σκορ (22-19), ο Άρης βρισκόταν σταθερά μπροστά και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά 8 πόντων (41-33).

Μετά την ανάπαυλα, οι «κίτρινοι» έτρεξαν ένα σερί 13-0 και πήραν μεγάλο κεφάλι στο σκορ σε μία κρίσιμη στιγμή του παιχνιδιού (54-35). Ο Ντε Σόουζα με τον Τολιόπουλο «εκτόξευσαν» τον Άρη στο +24 στο 26ο λεπτό του ματς κάνοντας το 64-40. Μάλιστα, δεν σταμάτησαν εκεί οι Θεσσαλονικείς, αφού δύο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Σανόγκο «έγραψε» το 68-42 με αυτή να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση.

Ο Τζορτζ Πάπας «ροκάνισε» το προβάδισμα στο -18 (68-50), όμως δεν φαινόταν πώς θα φτιάξει η κατάσταση. Τότε, ξεκίνησε το μομέντουμ των Πατρινών που με ένα σερί 10 αναπάντητων πόντων πλησίασαν στους 10 (70-60) πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Οι Χάμιλτον και Χέιλ έδειχναν ασταμάτητοι για τον Προμηθέα φτάνοντας μέχρι κα στο -2 (75-73) στο τελευταίο λεπτό με τον Τολιόπουλο να κάνει το 76-63 και τον απίθανο Χέιλ να φοράει τον μανδύα του «σωτήρα» και με buzzer beater σχεδόν από το κέντρο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (76-76).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76, 89-85