Λαύριο – Μαρούσι 76-90: Με «καυτό» Χιλ η πρόκριση παραμένει ζωντανή! (video)

Το Μαρούσι μπορεί να μην είχε στην διάθεσή του κόντρα στο Λαύριο τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα όμως το λύγισε με 76-90 διατηρώντας έτσι ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στα Play Offs της Basket League.

Το Λαύριο υποδέχτηκε το Μαρούσι για την τέταρτη αγωνιστική των play outs της Basket League, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 76-90 βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 10-16 και αναμένοντας να παίξουν την πρόκριση στα Play OPffs απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Το Μαρούσι είχε ολοκληρωτικά  τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο ακόμη κι αν δεν είχε στην διάθεσή του τον Μίροσλάβ Ραντούλιτσα.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Μαρουσιώτες ήταν ο Αχμέντ Χιλ, ο οποίος συνολικά σκόραρε 36 πόντους και μάζεψε και  5 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στην τρίτη περίοδο και μείωσαν σε 53-64 στο 30', όμως το Μαρούσι δεν τους άφηναν να πλησιάσουν καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα:14-27, 30-45, 53-64, 76-90.