![Περιστέρι και Σπανούλης έγραψαν ιστορία στο BCL: «Πέταξαν» εκτός την περσινή κάτοχο και προκρίθηκαν στο Final 4!](https://www.bnsports.gr/media/k2/items/cache/e4c4a9be31402a9311454b4474b4631f_XL.jpg)
Το Περιστέρι έστησε... πάρτι στην έδρα της Βόννης (16/04, 77-89) και προκρίθηκε στο Final 4 του Basketball Champions League!
Έπειτα από μία εξαιρετική εμφάνιση στη Γερμανία, το Περιστέρι λύγισε τη Βόννη (77-89) και προκρίθηκε στο Final 4 του Basketball Champions League, γράφοντας ιστορία!
Κόντρα στην κάτοχο του περσινού τίτλου, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κυριάρχησε, έκανε το 2-1 και απέχει δύο νίκες μακριά από το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας του.
Όσον αφορά στο παιχνίδι που διεξήχθη στη Γερμανία, κορυφαίος για την ελληνική ομάδα, ήταν ο Τζο Ράγκλαντ με 21 πόντους, την ώρα που στο σκοράρισμα ακολούθησαν οι Ζερμέιν Λοβ και Ελάιζα Μήτρου Λονγκ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Τρέβορ Τόμπσον συμπλήρωσε άλλους 14.
Τα δεκάλεπτα: 17-27, 43-51, 62-67, 77-89.