Παναθηναϊκός AKTOR – Ολυμπιακός 77-71: Με «υπογραφή» Σλούκα το ντέρμπι βάφτηκε... πράσινο! (video)

Αυτή η αναμέτρηση αποτελεί την απόδειξη, ότι κανένα ντέρμπι ανάμεσα στους «αιώνιους» αντίπαλους δε μπορεί να χαρακτηριστεί αδιάφορο. Το ματς μεταξύ Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού μετατράπηκε σε... θρίλερ που έμελλε να κρίνει ο Κώστας Σλούκας για το 77-71.

Ένα ακόμη ντέρμπι «αιωνίων» έλαβε τέλος. Ένα ίσως crash test λίγο πριν οι δύο ομάδες μπουν στην τελική ευθεία για τα Play Offs της EuroLeague. Ο Παναθηναϊκός AKTOR υποδέχτηκε, λοιπόν, τον Ολυμπιακό για την τρίτη αγωνιστική του Top 6 της Basket League.

Το ντέρμπι βάφτηκε «πράσινο» (77-71) με το σπουδαίο σουτ του Κώστα Σλούκα που έβαλε 10 πόντους ενώ μοίρασε και 7 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος ξεχώρισε ο Αϊζάια Κάνααν με 15 πόντους, αλλά στο δεύτερο πήρε την… σκυτάλη ο Νάιτζελ ΓουίλιαμςΓκος με 18 πόντους.

Στην αρχή, όπως είναι λογικό σε αυτά τα παιχνίδια, και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν λίγο νευρικά με τον λογαριασμό να τον ανοίγει ο Τόμας Γουόκαπ από την πλευρά του Ολυμπιακού για το 0-2. Από εκεί και πέρα, με τον ρόλο του ενορχηστρωτή των επιθέσεων για τους «πράσινους» να έχει… καρπωθεί ο Κώστας Σλούκας, ο Παναθηναϊκός είδε τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να «ριμάζει» την αντίπαλη ρακέτα κάνοντας παράλληλα εξαιρετική δουλειά και στην άμυνα (7-6, στο 4’).

Για τους «ερυθρόλευκους» τον έλεγχο κρατούσε στα χέρια του ο Μουστάφα Φαλ και μαζί του ο Αϊζάια Κάνααν έδινε τον ρυθμό από την περιφέρεια (15-14, στο 8’) και μάλιστα με την βοήθεια του Κώστα Παπανικολάου, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε και την προσπέραση (15-16, στο 8’30’’).

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο Παναθηναϊκός πήρε τα πάνω του. Με την βοήθεια του Κέντρικ Ναν, του Ντίνου Μήτογλου και του Μάριους Γκριγκόνις οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα αναπάντητο σερί 13 πόντων έως και το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου διαμορφώνοντας το 28-16 στο 12ο λεπτό.

Ο Άλεκ Πίτερς ήταν εκείνος που «έσπασε» το σερί με βολή για το 28-17, όμως το «Τριφύλλι» με ένα… κρεσέντο των Ναν και Λεσόρ έφτασε την διαφορά στο double score (34-17, στο 14’).Ο Λούκα Βιλντόζα «έγραψε» το 36-20 στο 15’30’’ και μετά τις τεχνικές ποινές που δόθηκαν στους δύο προπονητές, ο Παναθηναϊκός δεν έβαλε καλάθι για δυόμιση λεπτά με τον Ολυμπιακό να μειώνει στους 10 (36-26, στο 18’).

Ο Λεσόρ επανέφερε την ομάδα του στο σκοράρισμα (38-26), όμως οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν την ευκαιρία λίγο πριν το ημίχρονο να μειώσουν με τη βοήθεια του Φαλ και του Κάνααν στους 5 (38-33, στο 20’).

Μετά την ανάπαυλα, οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Κώστας Σλούκας έβαλαν την… αρμάδα του Εργκίν Αταμάν στο +9 (42-33, στο 21’). Ωστόσο, ο Κάνααν «ροκάνισε» και πάλι την διαφορά με έμμεσο τρίποντο (42-36) με τον Ερνανγκόμεθ να απαντά από τα 6.75 (45-36, στο 22΄). Ένα αναπάντητο σερί 7 πόντων με αποκορύφωμα το εύστοχο τρίποντο του Κάνααν, έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να πλησιάσει μία… ανάσα από την ισοφάριση (47-46, στο 25’) σβήνοντας το «πράσινο» προβάδισμα που είχε φτάσει μέχρι και στο +17.

Μάλιστα, με την βοήθεια του Φαλ οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν εν τέλει μπροστά (47-48, στο 26’). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα το σκορ πήγαινε «χέρι-χέρι», όμως ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ήταν εκείνος που ξύπνησε τον Παναθηναϊκό στο 27ο λεπτό την στιγμή που ο Ναν μάζεψε 4 φάουλ, όταν μετά το δικό του κλέψιμο έβαλε το καλάθι και πήρε και το φάουλ για το 53-50. Ο Γουίλιαμς Γκος ήταν αυτή τη φορά εκεί από την περιφέρεια για να ισοφαρίσει στο 53-53.

Η εντυπωσιακή συνεργασία Βιλντόζα Λεσόρ έβαλε ξανά τον Παναθηναϊκό μπροστά για το 57-53 με τον Παπαπέτρου να ακολουθεί για το 59-53, όμως ο Γκος μείωσε στους 4 (59-55) πριν την τελευταία και καθοριστική περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα, όπως είναι φυσιολογικό «έσφιξαν» και τα νεύρα... τέντωσαν. Ο Ολυμπιακός έφερε εκ νέου την ισορροπία με τον Γκος και τον Πίτερς (59-59, στο 31'30''). Ο Λεσόρ με βολές έβαλε ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό, όμως ο Ράιτ απάντησε άμεσα με κάρφωμα για το 61-61 στο 33'. Ο Ναν με εύστοχο τρίποντο ξεσήκωσε άπαντες στο 34ο λεπτό (65-61) με τον Γκος να είναι ο παίκτης που ηγούταν των Πειραιωτών στο δεύτερο μέρος (65-63).

Την κατάλληλη στιγμή, ο Μήτογλου, που είχε σιγήσει αρκετή ώρα, «μιλησε» από τα 6.75 (68-63). Ο Γκος, όμως επέμενε και με την βοήθεια του Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε ξανά μετατρέποντας το ματς σε... θρίλερ (68-68, στο 37').

Μετά από την διακοπή εξαιτίας αντικατάστασης της... κονσόλας της χρονομέτρησης, ο Γκριγκόνις έβαλε ξανά τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού με τον Ναν να ακολουθεί για το 72-68. Ο Φαλ απάντησε με κάρφωμα δύο λεπτά πριν το φινάλε (72-70) και ο ΜακΚίσικ με μία εύστοχη βολή έκανε τους Πειραιώτες να πλησιάσουν ξανά στον... πόντο (72-71). Ακολούθησε το μεγάλο σουτ του Σλούκα παρέα με ένα ζευγάρι εύστοχων βολών που ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη κι έκανε ξανά το ΟΑΚΑ να φωνάζει το όνομά του.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71