ΑΕΚ – Λαύριο 100-67: Με επετειακή 100άρα οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν μια θέση στα Play Offs! (video)

Η ΑΕΚ εξασφάλισε μια θέση στα Play Offs της Basket League μετά την εμφατική νίκη της απέναντι στο Λαύριο με 100-67.

Η ΑΕΚ μετά από μία δύσκολη ψυχολογικά εβδομάδα υποδέχτηκε το Λαύριο για την 3η αγωνιστική του τρίτου γύρου της Basket League το οποίο και έριξε στο… καναβάτσο με το ευρύ σκορ.

Με την επιθετική τους πολυφωνία οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν κατά κράτος και επικράτησαν με τους συμβολικούς 100 πόντους σαν… δώρο για τα 100ά γενέθλια της ΑΕΚ που ήταν χθες (13/04).

Το ματς ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την Ένωση που μετά από το 6-6 στο τρίτο λεπτό, έτρεξε ένα 17-0 σερί παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα για το 23-6 στο έβδομο λεπτό.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε ιδανικά για τους γηπεδούχους που «ξέσπασαν» επιθετικά, αλλά παράλληλα διατηρούσαν τα ηνία της άμυνας μην αφήνοντας το Λαύριο να βρει τον δρόμο για το καλάθι, αφού σκόραρε μόλις 10 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο εντυπωσιακό τρόπο για την ΑΕΚ που είχε πολλές επιλογές στην επίθεσή της. Μπορεί να μην ήταν εύστοχη από την περιφέρεια (2/15) στο πρώτο ημίχρονο, όμως είχε εξαιρετική αμυντική λειτουργία κρατώντας το Λαύριο μόλις στους 23 πόντους, ενώ έφτασε το προβάδισμά της στις παρυφές των 30 πόντων (50-23) πριν ξεκινήσει το δεύτερο μέρος.

Μετά την ανάπαυλα, η Ένωση συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και να κυριαρχεί απόλυτα έχοντας «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση «νίκη» με double score (72-36) στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με ένα σερί 2-7 το Λαύριο κάπως προσπάθησε να… ροκανίσει την διαφορά (82-53), όμως τα πράγματα είχαν πλέον καθοριστεί με την ΑΕΚ να επικρατεί των φιλοξενούμενων και να κλείνει μία θέση στα Play Offs της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 31-10, 50-23, 80-46, 100-67