Προμηθέας Πάτρας - Κολοσσός Ρόδου 96-73: «Ξέσπασε» μετά τον αποκλεισμό και νίκησε... δια περιπάτου!

Ο Προμηθέας άφησε πίσω του τον αποκλεισμό από την Ουνικάχα Μάλαγα και «ξέσπασε» στον Κολοσσό, επικρατώντας με 96-73 εντός έδρας.

Ο Προμηθέας Πάτρας δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και κατάφερε να νικήσει με 96-73 εντός έδρας, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Top-6 της Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου άφησε πίσω της τον αποκλεισμό από το Basketball Champions League και πλησίασε το Περιστέρι στο ελληνικό πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στο 15-9, την ώρα που έχει και ένα ματς λιγότερο.  Από την άλλη, οι Ροδίτες υποχώρησαν στο 9-16, μετά την ήττα στην Πάτρα.

Για τους νικητές, έκανε «μαγικό» ντεμπούτο, ο νεοφερμένος Μπράις Χάμιλτον, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους, την ίδια στιγμή που ο Άντονι Κάουαν πέτυχε 16 πόντους και ο νεαρός Νίκος Πλώτας, συμπλήρωσε άλλους 14.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ιδανικό τρόπο στο παιχνίδι και έφτασαν στο +14 (26-12) στο 9’, με τον Πετρόπουλο να σκοράρει για τρεις και να μειώνει σε 26-15 για τους φιλοξενούμενους, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κυριάρχησε και στη δεύτερη περίοδο και πατώντας το... γκάζι, πήγε στα αποδυτήρια με το +15 (48-33).

Στην «επανάληψη», η... χαλάρωση των Πατρινών, οδήγησε στην επιστροφή της ομάδας από τη Ρόδο, η οποία μείωσε στους δύο (64-62) στο 39’. Πάντως, με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Κάουαν, το σκορ έγινε 68-62 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Πάντως, ο Προμηθέας ήταν καταιγιστικός στο τελευταία δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 28-11, έφτασε στη νίκη με +23 (96-73).

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-33, 64-62, 96-73.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.