Περιστέρι - Άρης 75-82: Κυριάρχησε και επέστρεψε στις νίκες!

Ο Άρης ήταν ανώτερος από το Περιστέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφερε να επικρατήσει με 82-75, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Top-6 της Basket League.

Ο Άρης κυριάρχησε κόντρα στο Περιστέρι και κατόρθωσε να νικήσει με 82-75 εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Top-6 της Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν στις νίκες, έπειτα από 21 ημέρες, ενώ βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 12-13. Από την άλλη, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, που είχε το... μυαλό της στη Βόννη, υποχώρησε στο 16-9, ωστόσο παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, εξίσου καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ισμαέλ Σανόγκο, που πέτυχε 14 πόντους, ενώ ο Τζόναθαν Σταρκ σημπλήρωσε άλλους 12.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ιδανικά στο ματς και βρέθηκαν να προηγούνται με 6-17 (με λέι απ του Χάρελ) στα πρώτα πέντε λεπτά, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (14-27 με καλάθι και φάουλ του Ντε Σόουζα).

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο και μέσα σε έξι λεπτά, κατόρθωσαν να... σβήσουν το προβάδισμα της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη (29-29), αλλά και να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-37.

Στην «επανάληψη», το παιχνίδι έγινε... ντέρμπι, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να ανακτά τον έλεγχο προς το φινάλε της τρίτης περιόδου και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο, με το υπέρ της 57-60.

Οι «κίτρινοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην τελευταία περίοδο και φάνηκε να «καθαρίζει» τη νίκη στο 35’ (63-75). Πάντως, το Περιστέρι βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει (73-75 στο 39’), όμως ο Άρης διαχειρίστηκε την κατάσταση και στο τέλος, έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 40-37, 57-60, 75-82.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.