Περιστέρι - Βόννη 90-62: Την «έλιωσε», έφερε σε... ισορροπία τη σειρά και θα ταξιδέψει στη Γερμανία για την πρόκριση, η ομάδα του Σπανούλη!

Σοβαρό, μετρημένο και αποφασισμένο να βρεθεί στο Βελιγράδι! Το Περιστέρι ισοπέδωσε τη Βόννη (10/04, 90-62), ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά και θα ταξιδέψει στη Γερμανία, με μοναδικό στόχο την πρόκριση στο Final-4 του Basketball Champions League!

Τι κι αν είχε απέναντι του την περσινή κάτοχο του Basketball Champions League; Το Περιστέρι άφησε πίσω του την ήττα που γνώρισε στη Γερμανία, «διέλυσε» με 90-62 τη Βόννη εντός έδρας και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των προημιτελικών.

Πλέον, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη απέχει μόλις μία νίκη από την πρόκριση στο Final-4 του Βελιγραδίου, την οποία θα την διεκδικήσει την επόμενη Τρίτη (16/04, 21:00) στη Γερμανία.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζο Ράγκλαντ, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους, την ίδια στιγμή που από 17 πόντους πέτυχαν οι Τρέβορ Τόμπσον και Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ, ενώ άλλους 15 συμπλήρωσε, ο Ζερμέιν Λοβ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό σκορ (7-7 στο 5’), ωστόσο σταδιακά οι γηπεδούχοι έβρισκαν ρυθμό, μέσω της καλής άμυνας και με αυτό τον τρόπο, κατόρθωσαν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (19-14).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε με ένα επιμέρους 14-4 τη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να «εκτοξευθεί» στο +15 (33-18 με λέι απ του Τόμπσον στο 15’). Οι Περιστεριώτες έδειχναν αποφασισμένοι για τη νίκη και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να ανακάμψουν, η ελληνική ομάδα «προστάτευσε» το διψήφιο προβάδισμα της και ολοκλήρωσε με 46-34 το πρώτο μέρος.

Στην «επανάληψη», η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο (52-36 με τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ στο 23’), με το Περιστέρι να κάνει... πάρτι μέσα στο παρκέ και να κλείνει στο +21 (69-48) την τρίτη περίοδο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, έμοιαζε διαδικαστικό. Και φυσικά ήταν τέτοιο. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε βάλει γερές βάσεις για ένα μεγάλο αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι πέταξαν «λευκή πετσέτα» και το παιχνίδι έληξε με 90-62!

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 46-34, 69-48, 90-62.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.