Προμηθέας Πάτρας - Ουνικάχα Μάλαγα 83-90: Ο Χέιλ «πάλευε» μόνος και το ευρωπαϊκό... αντίο ήταν αναπόφευκτο!

Ο απίθανος Χάντερ Χέιλ δεν... έφτανε για τον Προμηθέα, ο οποίος ηττήθηκε από την Ουνικάχα (09/04, 83-90) και αποκλείστηκε.

Ο Χάντερ Χέιλ πραγματοποίησε μία ασύλληπτη εμφάνιση (31 π.) στην εντός έδρας αναμέτρηση του Προμηθέα με την Ουνικάχα, όμως η ομάδα της Πάτρας υπέστη δεύτερη ήττα (83-90) από τους Ισπανούς, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Οι Πατρινοί «πάλεψαν» για την υπέρβαση, ωστόσο είχαν δύσκολη αποστολή απέναντι στην ισχυρή ομάδα από τη Μάλαγα και έτσι... αποχαιρέτησαν την Ευρώπη.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και βρέθηκαν να προηγούνται με 4-9 (με λέι απ του Έτζιμ) στα πρώτα πέντε λεπτά, ωστόσο σταδιακά, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και μάλιστα, έφτασαν στο +9 (26-17 με κάρφωμα του Στίβενς στο 10’). Πάντως, οι Ισπανοί έτρεξαν ένα 6-0 στην... τελική ευθεία της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 26-23.

Μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, η ομάδα από την Πάτρα διατήρησε το προβάδισμα, όμως στη συνέχεια, η Μάλαγα κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα (32-35 με τρίποντο του Κράβις στο 16’) και να ολοκληρώσει στο +3 (43-46) το πρώτο μέρος.

Στην «επανάληψη», η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προσπάθησε να ανακτήσει εκ νέου το προβάδισμα (54-55 στο 26’), όμως με ένα σερί 10-0, οι Ισπανοί έκλεισαν στο +11 (54-65) την τρίτη περίοδο και δυσκόλεψαν σε μεγάλο βαθμό την κατάσταση για τον Προμηθέα.

Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +17 (61-78 με τρίποντο του Μαλινόσκι στο 35’). Με τον εντυπωσιακό Χέιλ, ο Προμηθέας έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει και μείωσε στους 6 (78-84) στο 35’, όμως η Μάλαγα, επί της ουσίας, δεν «απειλήθηκε» και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 83-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 43-46, 54-65, 83-90.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.