Μαρούσι - Καρδίτσα 91-70: Με Ραντούλιτσα από... τα παλιά, έκανε «περίπατο»! (video)

Μαρούσι - Καρδίτσα 91-70: Με Ραντούλιτσα από... τα παλιά, έκανε «περίπατο»!  (video)
Το Μαρούσι κυριάρχησε απέναντι στην Καρδίτσα και πανηγύρισε μία εμφατική νίκη (08/04, 91-70), για την 2η αγωνιστική των Play Out της Basket League.

Με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση (17 π.), το Μαρούσι... σκόρπισε με 91-70 την Καρδίτσα εντός έδρας, σε παιχνίδι που διεξήχθη, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των Play Out της Basket League.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ύστερα από περίπου έναν μήνα και με αυτό τον τρόπο ανέβηκε στο 8-16, «πιάνοντας» τους Θεσσαλούς, στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ορμή στο ματς και βρέθηκαν να προηγούνται με 14-4 στο 6’, με καλάθι του Ραντούλιτσα, την ώρα που η ομάδα των Βορείων Προαστίων έφτασε και στο +11 (21-10 με τρίποντο του Ραντούλιτσα) λίγο αργότερα. Εν τέλει, η πρώτη περίοδος έληξε με 24-14 (με τρίποντο του Στασινού).

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου έφτασε μέχρι και στο +15 (31-16 με δίποντο του Τζουίστον στο 14’). Η εικόνα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 43-31.

Στην «επανάληψη», οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν και έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο (47-43 με τρίποντο του Δίπλαρου στο 23’), ωστόσο το Μαρούσι διαχειρίστηκε την κατάσταση και ολοκλήρωσε στο +8 (65-57) την τρίτη περίοδο.

Η Καρδίτσα προσπάθησε να παραμείνει ανταγωνιστική στο παιχνίδι (71-66 στο 35’), όμως στην... τελική ευθεία του αγώνα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 20-4 και έφτασαν σε μία εμφατική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 43-31, 65-57, 91-70.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.