Απόλλων Πάτρας - ΑΕΚ 89-79: Την έριξε στο… καναβάτσο, απειλείται μέχρι και η «8άδα»! (video)

Μια ήττα... πολύ πιο επώδυνη από όλες τις προηγούμενες, υπέστη η ΑΕΚ, καθώς «συνετρίβη» από τον ουραγό Απόλλωνα στην Πάτρα.

Ο Απόλλων Πάτρας εκμεταλλεύτηκε την δύσκολη αγωνιστική περίοδο που διανύει η ΑΕΚ, και πέτυχε την τέταρτη εφετινή του νίκη, με το εντυπωσιακό 89-79!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ΑΕΚ, και τον πλέον ιδανικό για τον Απόλλωνα.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της «Ένωσης» και αξιοποίησαν στο έπακρον την επίθεσή τους, για να «χτίσουν» από νωρίς ένα υπολογίσιμο προβάδισμα (17-9, 23-10), ενώ ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με double-score, ύστερα από το καλάθι του Μπλόντιν για το 26-13.

Ο Κουζμίνσκας ανέλαβε δράση στη δεύτερη περίοδο, προσπαθώντας να δώσει σκορ στην ομάδα του και να μειώσει τη διαφορά, η οποία έπεσε σε μονοψήφια τιμή με δικό του καλάθι (40-31), τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Πέρκινς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους την αύξησε εκ νέου (44-31), αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο -8, με τους Ραντλ και Καράμπελα να διαμορφώνουν το 50-42.

Η αντεπίθεση της ΑΕΚ όμως, δεν είχε συνέχεια στο δεύτερο μέρος. Πέρκινς και Βησσαρίου σκόραραν από την περιφέρεια, με τον Όσμπορν να κάνει το 58-44, και λίγο αργότερα  το 65-48 με δικό του τρίποντο!

Με δύο τρίποντα του Κουζμίνσκας και ένα καλάθι του Χατζηδάκη στον αιφνιδιασμό, η «Ένωση» μείωσε εκ νέου σε 68-58, άλλα άμεσα ο Απόλλων απάντησε με σερί 7-0, για να ολοκληρώσει στο +17 το τρίτο δεκάλεπτο (75-58).

Μετά το 79-60 του Μπράουν, η ΑΕΚ έκανε μια τελευταία προσπάθεια επιστροφής, με ένα δικό της 10-0 για το 79-70, αλλά ο Γκιουζέλης ευστόχησε σε καθοριστικό τρίποντο (82-70), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά οτ παιχνίδι.

Ο Τσαντ Μπράουν κυριάρχησε στο «ζωγραφιστό» με 17 πόντους και 15 ριπάουντ, ενώ σκορ προσέφεραν οι Όσμπορν (20 πόντοι), Πέρκινς (17 πόντοι) και Μπλόντιν (14 πόντοι).

Αν υπάρχουν «διασωθέντες» για την ΑΕΚ, αυτοί είναι αναμφίβολα οι Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (20 πόντοι), Τσέισον Ραντλ (15 πόντοι) και Γιάννης Κουζέλογλου (15 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-42, 75-58, 89-79.