Λαύριο - ΠΑΟΚ 89-85: Μουράτος vs Πόρτερ σημειώσατε.. άσο! (video)

Ο Βασίλης Μουράτος… έκλεψε τη δόξα στο ντεμπούτο του Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ, οδηγώντας το Λαύριο σε σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ.

Το Λαύριο επικράτησε με 89-85 του ΠΑΟΚ με για την δεύτερη αγωνιστική του τρίτου γύρου της Stoiximan Basket League, και τον πλησίασε σε απόσταση μιας νίκης στη βαθμολογία.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι (2-7), όμως το Λαύριο επανήλθε με ένα σερί 8-0 (10-7), με τις δύο ομάδες να τρέχουν ασταμάτητα στο ανοιχτό γήπεδο, πράγμα που συνέχισαν να κάνουν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κέβιν Πόρτερ δεν κατάφερε να βρει ρυθμό, σκοράροντας τον πρώτο του πόντο με βολή, ενώ Φρίντρικσον και Μακνίς πρωταγωνιστούσαν σε δημιουργία και τελειώματα αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους. Το Λαύριο είχε να αντιπαρατάξει την «ορεξάτη» περιφέρεια του, με τους εκπληκτικούς Θόρντον και Μουράτο.

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε προηγούμενος την πρώτη περίοδο (22-24), ενώ στη συνέχεια ο Μίχαλακ με τρίποντο του έδωσε διαφορά πέντε πόντων (24-29). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, και στο δεύτερο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου πάτησαν γκάζι, αποκτώντας προβάδισμα μέχρι και οκτώ πόντων (47-39), με τον Τσιακμά να μειώνει με τρίποντο σε 47-42 πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Το μομέντουμ του Λαυρίου διατηρήθηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Μουράτο να είναι «καυτός», και τον Μουρ να στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (60-50). Ο Πόρτερ κάρφωσε με μανία στον αιφνιδιασμό για το 60-52, και ο ΠΑΟΚ διατήρησε την επαφή του με το σκορ, μέχρι το Λαύριο να τρέξει ένα πολύ γρήγορο 5-0, για το 68-56.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν μέχρι και στο +15 (81-66), με τον ΠΑΟΚ να δείχνει σημάδια ζωής με ένα δικό του 10-0 (81-76). Τότε ανέλαβε δράση εκ νέου ο Μουράτος, με ένα τρομερό τρίποντο για το 84-76. Ο Πόρτερ πέτυχε με τη σειρά του μεγάλο τρίποντο για το 86-79, ενώ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 87-81.

Ο Μαργαρίτης μείωσε ακόμα περισσότερο (87-85) τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Καστανέδα έβαλε δύο βολές και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε.

Μουράτος και Πόρτερ έδωσαν μια απολαυστική μονομαχία, ιδιαίτερα όταν ο Αμερικανός βρήκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Έλληνας γκαρντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους, ενώ ο Πόρτερ με 14.

Θόρντον (16 πόντοι), Χόρχλερ (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Καστανέδα (13 πόντοι) ήταν επίσης καθοριστικοί για τους νικητές, ενώ για τον «Δικέφαλο του Βορά», ξεχώρισαν Μίχαλακ (18 πόντοι), Μακνίς (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Φρίντρικσον (11 πόντοι, 9 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 47-42, 72-62, 89-85.