Ουνικάχα Μάλαγα – Προμηθέας 67-54: Έδωσαν... μάχη για να επιστρέψουν οι Πατρινοί, αλλά μάταια!

Ο Προμηθέας προσπάθησε να γυρίσει από το -24 το ματς όμως ηττήθηκε με 67-54 από την Ουνικάχα Μάλαγα που έκανε το πρώτο από τα δυο βήματα που απαιτούνται για την πρόκριση στο Final 4 του Basketball Champions League.

Η Ουνικάχα Μάλαγα υποδέχτηκε τον Προμηθέα στην Ισπανία για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι της σειράς best of three των προημιτελικών του Basketball Champions League.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν από νωρίς στην αναμέτρηση να υπερτερούν χτίζοντας διψήφια διαφορά (15-5, 04’30’’) με το κρεσέντο να συνεχίζεται σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο με ένα σερί 13-0 υπέρ των Ισπανών για το 20-5. Ο Κάουαν ήταν εκείνος που το… έσπασε για το 20-8 με γκολ-φάουλ, όμως το ξεκίνημα του Προμηθέα δεν ήταν καλό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μάλαγα συνέχισε το ίδιο «καυτά» με δύο σερί αναπάντητα τρίποντα από τον Πέρι για το 28-10 στο 11’. Οι Ισπανοί… εκτοξεύτηκαν και με τρίποντα του Καλινόσκι κι έπειτα του Τέιλορ άνοιξαν την… ψαλίδα της διαφοράς φτάνοντας στο +24 (36-12).

Μετά την ανάπαυλα, η διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει η γηπεδούχος συνέχισε να μην αφήνει πολλά περιθώρια στους Πατρινούς που με τη βοήθεια του Χρυσικόπουλου προσπάθησαν να… ροκανίσουν τη διαφορά (42-27, 22’) και να αντιδράσουν. Πράγμα που τελικά κατάφεραν μέσω του Χέιλ από την περιφέρεια μειώνοντας στους 12 πόντους το προβάδισμα της Μάλαγα (50-38) λίγο πριν την καθοριστική τελευταία περίοδο.

Ο Προμηθέας αρνήθηκε να παραδώσει εύκολα τα όπλα και με τη βοήθεια του Χέιλ και του Κόφι μείωσε στους 6 (53-47) με 5:51 να απομένουν για το φινάλε. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 5-0 σερί ανακτώντας το προβάδισμά τους (58-47), όμως οι Πατρινοί δεν τα παρατούσαν και μείωσαν εκ νέου στους 6 στο 36ο λεπτό (58-51).

Με τέσσερα συνεχόμενα εύστοχα ζευγάρια βολών και δίποντο του Καλινόσκι οι γηπεδούχοι... καθάρισαν την υπόθεση νίκη από το 38ο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 42-22, 50-38, 67-54